Linkenbindn o benbrott

Hej allihop!
Funderar bara över ifall d är ngn mer som upptäckt problemet med en "ploppande " linken bindn där den löser ut i tid o otid.

I mitt fall två ggr i rad mitt i landningen efter ett bigjump, vilket i fall två resulterade i en fotleds fraktur. Detta var inte de enda två ggr utan upplevde även samma probl gången innan att den löste ut mitt i sväng, i plan backe.

Är det någon som kännt samma problem me andra bindningar, jag har känt lite liknande problm me den första pitbull bindngen.
//j
 
Jag har haft samma problem med Voilé VPII. Problemet har uppstått när temperaturen skiftat mellan plus och minus beroende på höjd. Problemet bottnar i frysningar på plattorna som skall glida mot varandra. Linken har väl en liknande konstruktion. Jag har provat med silikonspray och det har hjälpt lite men inte helt. En klar svaghet med plattbindningar.

Hälsningar Bosse
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips