Konstig Trut

Hej!

Förre veckan utanför Tanumshede i Norra Bohuslän såg jag denna fågel(Länk nedan). Vi var 3 stycken som såg den men vi har inte riktigt blivit kloka på vad det är för en slags trut. Den har röd fläck på näbben, röd iris ring. Vingarna var helt svarta. På den åker som den var på, var det massviss med gråtrut och havstrut på. Denna trut som är på bilden var lite utanför och gick för sig själv och den var trött och låg och vilade en del av tiden vi såg den.

Hoppas att nån kan hjälpa mig med vad det kan vara. Har misstankar på att det är en missfärgad silltrut men är inte helt säker på det.

Bilden finns på:
http://home.tiscali.se/sverker/trut.htm

//Sverker Thoresson
 

Guest

Gäst
Jag gissar att det är en oljeskadad silltrut. Det var säkert därför den höll sig lite vid sidan om och låg och vilade också. För sjö- och havsfåglar räcker det med en kvadratcentimeters oljefläck för att de ska duka under. Fjäderdräkten släpper då igenom vatten och de fryser ihjäl. Satt den inte och putsade sig hela tiden också?
Sorgligt.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
trut

Undertiden som jag såg den(Ca 1 timme) så putsade sig den inte. Den håll mest på med att äta och vila. Den gjorde några korta flygturer också på åkern tills den efter en timme flög iväg och vi tappade kontakten med den. Men jag har en fundering på färgen,jag tycker den är så jämn över buken och att vingarna var helt svarta. Silltruten har ju en vit kant på vingarna och den syntes inte till. Den vita kanten på vingarna borde om det är olja oxo haft en ljusare färg. Men detta är bara en fundering.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips