"Kalibrera" basemap i Legend

Jag har precis köpt en Legend från England men var för snål för att köpa till Roads&Recreations detta år (Jag hoppas dessutom att täckningen norrut skall bli bättre till nästa utgåva).

Det tråkiga är att basemap i min enhet visar flera 100m fel, det är irriterande när man är ute och kör bil är det praktiskt att kunna anvädna de väga som ändå är inlagda. Går det att kalibrera lite eller är det bara att lida?

/Andreas
 
Det var det värsta!!!

Hej Ekis!

Världen är allt bra liten......jag har precis samma fel som du har och jag har också köpt min eTrex legend från England (visst var det mycket billigare!!!!). Låt oss för denna kamp tillsammans och lösa detta retliga problem.Om jag får ett svar skickar jag det till dig och vice versa kanske.....? Du kan nå mig på

carlhenryk.wallmark@ebt.ericsson.se

För er andra där ute: HJÄLP HJÄLP HJÄLP!!!!!

"The truth is out there......."
 
World Map

Garmin själva säger att WorldMap är ett alternativ med nedladdningsbara kartor, som motsvarar baskartan. WorldMap stämmer inte heller bättre än på någon eller några hundra meter. Exempelvis när jag var och vandrade i Paris, innan jag fått tag på MetroGuide Europe, gick jag på ena sidan av Seine, medan kartan hävdade att det var på den andra sidan.

När jag senare lade in spåret ovanpå MG Europe, hade den floden på samma sida som i verkligheten.

Jag tycker nog att Legend och Vista inte har fullt berättigande utan nedladdade, detaljerade kartor. Sen får man vara hur snål man vill.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips