K2 Dawn Patrol

Hej!

Någon som har någon erfarenhet av K2 Dawn Patrol som offpisttelisskida? Funderar på att köpa...

+ Bör man ha skistopper till 7tm bindningarna?

Hoppas på upplysning =)
 
hannadego; sa:
+ Bör man ha skistopper till 7tm bindningarna?

Tycker att skistoppers generellt är en bra detalj men man skall vara medveten om att man kan tappa skidan utan att 7 TMs skistopper löser ut om hävstången över klacken lossnar och inte utlösningsplattan lossnar. Alltså så måste man ha fångrem även om man har skistoppers.

Mitt skäl: Fångremmar kan fallera och då kan skistoppers hindra att skidan löper amok utför fjället. Typ både hängslen och livrem.

Andra kan resonera annorlunda.

Thure
[Ändrat av thureb 2006-09-22 kl 12:04]
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips