Isklätterställen i (södra) Sverige?

Hej!

I vinter ska det klättras is!
Men vart i de mer södra delarna av landet finns det möjligheter att klättra?
Än så länge känner jag bara till Ågelsjön (Norrköping), Trängslet (Älvdalen). Sedan drar det iväg norrut till Offerdal (Krokom).

Tanken är att bara topprepsklättra i år.

Fyll gärna på listan för att öka möjligheterna till klättring i vinter!

mvh//Tobias
 
Vad räknar du till södra sverige?

Räknar du in Småland i dina planer så kan det finnas en del is bland annat på Trollevägga utanför Mariannelund och kör man upp över gränsen till Östergötland finns det en del vid sjön Sommen (Dörraberget), vid Kisa (Wystrännan är en riktig klassiker och lång) och i Svartgöl (brant oc hyfsat långt). Lite opålitligt dock, men blir det bra förhållanden kan det bli riktigt fin repor.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
När det kommer till is räknar jag nog tom dalarna som "södra" Sverige.

Ågelsjön har jag redan koll på (bor i Norrköping). Och det blir nog till att besöka Svartgöl. Men jag ska försöka läsa på mer om de ställena du tipsade. Tack!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips