Isfenomen

Under gårdagens varma vindar skapades många slukhål i isen på Askrikefjärden. Under natten frös isen men upptäckte idag att de starka vindarna sög upp vatten ovanpå isen genom jättesmå hål och bildade små pölar vilka eroderade isen.

Finns någon benämning på fenomenet?
 
Långt från land? Dvs inte is fastfrusen i botten/stranden.

I stigande temperatur krymper saltisar beroende på att saltvattenporer i isen vidgas i och med att is smälter i anslutning till saltlaken i porerna. Is har ju större volym än vatten i smält form.

Gissar att det vatten du sett tränga upp är såna saltvattenporer som vidgas och tränger upp ur isytan.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips