inställning av diamir bindning.

Hej!
Köpte mig en dynastar skida med diamir freeride pro bindning men jag har stora problem att ställa in dom.
Har ställt utifrån pjäxans storlek som jag alltid gjort på alpina bindningar men pjäxan vill inte fastna.
Bindningen ska vara anpassad till alpinpjäxor så att jag kör med "vanliga" pjäxor ska inte vara något hinder. Kan det vara så att pjäxan ändå är för hög i hälen? tycker inte det ser ut som så men är oerfaren på detta område.

Mvh.
Christian.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det var helt enkelt så tråkigt att det var en liten skruv,( den som fäster plattan där storleksinställningar görs) hade rymt vid transporten.
Nu väntar jag bara på snön. Tack ändå Victor!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips