Hur ser det ut i Kittel?

Jag ska upp till Kittelfjäll nästa vecka... Finns det nån som varit där nyligen och kan skvallra lite om förhållandena där uppe?

Tack på förhand!
/Thomas
 
Tja, du

Det är inte puder till knäna, men gillar man piståkning är det i det närmaste perfekt; hårt men inte isigt (runt 0:an in helgen)

Det smälter i norr... Åre har ju ingen snö alls (förutom i vissa pister), så Kittel får väl anses som "efter omstndigheterna väl".
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Snö...

Kom bara ihåg att Kittelfjäll-gänget är ganska kända för att rapportera snödjup som endast gäller LÄNGST ner i de djupaste ravinerna... Fast i år kanske dom har skärpt sig eftersom ingen längre brydde sig om deras rapporter?

Saxat från hemsidan:

"Snödjup: 95 cm i natur och terräng och det är sant."

:)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.