Havskajakskurs på Linnéuniversitetet

Hej!
Är det någon mer som ska gå: Havskajak - ledarskap och riskbedömning, 7,5 högskolepoäng på Linnéuniversitetet nu i sommar?

Annars är det (förhoppningsvis) ett tips till er andra till nästa år.
 
Det är säkert en jättebra utbildning men...

När man tittar på Universitetets hemsida så ser man att vad kursen leder fram till är en NIL-certifiering och att förkunskapskraven är allmän behörighet d.v.s. allmän högskolebehörighet.

Det här inlägget är ingen kritik mot kursen som sådan, den är säkert jättebra men är det verkligen vettigt att med skattepengar omvandla något som en NIL-certififiering till en universitetsutbildning, funkar inte sådant bäst där det hör hemma, inom ramen för verksamheten Havskajakpaddling? Förkunskapskrav allmän högskolebehörighet, också det extremt relevant i en sådan företeelse som havskajakpaddling. Eller?

Finns det något kvar som inte kan plockas upp och göras en universitetsutbildning av, är det inte dags att ta ett steg tillbaka och fundera på vad högre utbildning egentligen är och ska vara? Speciellt som vi finansierar det med skattepengar...

Sorry, en rättning, kursen leder inte fram till instruktörscertifiering. Det är kursen NIL GRUNDSÄKERHET vi talar om, d.v.s. "Målet med steget GRUND-SÄKERHET är att den godkände ska kunna ta vara på sig själv eller att kunna fungera som en stark del av en grupp".

Än mer bisarrt, att med skattepengar finansiera en grundkurs i havskajakpaddling, varför?

/Rickard
som trots mina 0 universitetspoäng i havskajakpaddling kommer fortsätta ge mig ut på havet...
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Folk doktorerar i konsthistoria, det finns kurser om Odysseus resor i medelhavet etc etc...kan hålla med om din poäng men med tanke på allt annat som går att ta poäng i på högskola så känns denna kurs förvånansvärt vettig...
 
Instruktörslicens

Den skulle kunna vara vettig om den ledde tilkl instruktörslicens och gärna lite mer utöver detta. Det borde hinnas med på kursen.
 
Hej!
Är det någon mer som ska gå: Havskajak - ledarskap och riskbedömning, 7,5 högskolepoäng på Linnéuniversitetet nu i sommar?

Annars är det (förhoppningsvis) ett tips till er andra till nästa år.

Var ligger Linnéuniversitetet? Är det en sommarkurs endast eller går den under andra delar av terminen också?

Skulle lätt kunna tänka mig att få lite skatteåterbäring i form av studiebidrag för att paddla havskajak och dessutom få högskolepoäng för det :)
 
Distanskurs

med praktiska övningar till havs även om Linnéuniversitetet ligger i Växjö. Se http://lnu.se/utbildning/kurser/1IV531

Personligen har jag svårt att definiera gränserna för vilken utbildning som universitet kan respektive bör bedriva. Att friluftsliv och idrott studeras vetenskapligt är vettigt. Därmed är forskarutbildning inom området okontroversiellt.

Men såna basutbildningar som t ex körkort för bil, förarintyg för båt och nybörjarkurs i paddling borde inte höra hemma på ett universitet. Det blir lite Grönköping.

Den här kursen ligger vad jag förstår uppemot instruktörsnivå. Därmed en gråzon.

Säg att kursen riktar sig till idrottslärare klubbledare och liknande som vill fortbilda sig. Då kanske det är OK att ha den på ett universitet. Eller?

Thure
 
Linnéuniversitetet är en sammanslagning av Växjö Universitet och Högskolan i Kalmar. Denna kurs gissar jag kommer att gå just i Kalmar. Vi har ju lite mer hav här än i Växjö!
 
Kursen verkar ju vara främst för idrottslärare enligt kursplanen,men tror all kan gå den.

Och den verkar leda fram till en "NIL" licens.

Men det står inget om vad kursen kostar, så det kanske är skatte-pengar som bekostar detta.
Men skulle hellre sätt att samarbetet var men kanotförbundet(riksidrottsförbundet) och inte med ett privat alternativ.

Det som är bra med "NIL" är att förbundet fått arslet ut vagnen och tagit upp en internationell licens.
Så nu finns det alternativ till "NIL" , dock så är den fortfarande under utveckling.
 
Men det står inget om vad kursen kostar, så det kanske är skatte-pengar som bekostar detta.


Eftersom det är en högskolekurs betalas den helt av skattemedel. Dock finns det personliga kostnader som resor, logi i Växjö, kurslitteratur och kåravgifter.

Och om ska det badas rejält mycket under kursen så krävs kanske torrdräkt och då får man ta fram den stora plånboken, om man inte redan har en torrdräkt

Apropå högskolekurser. Är det någon fler än jag som tror sig ha kommit på varför det till höstterminen är i särklass flest sökande till kursen Digital bildbehandling i Jönköping, av alla högskolekurser som finns?

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips