Gaupa, Känner någon till?

Tja!

Var i Åre över julen, halvmedioker skidåkning.

Hur som helst. Såg en snubbe med ett riktigt chysst skidställ i softshell. Det var tvådelat med byxor o jacka. Jag frågade vad han köpt stället samt vad märket hette. Han sa att han köpt det i norge samt att märket var "Gaupa"
Jag har sökt som en besatt utan att hitta ett smack. Gaupa.no var det närmate jag kom i namnväg men dom säljer helt andra prylar (tillbehör till hundar!?)

Är det någon som känner till detta mystiska norska märke. Några Norrmän här som kanske vet!
Vore tacksam för all input!

Rock on!

Maua
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips