Friluftsentusiastens bästa londontips

Jag skall till London en helg i slutet av april, och som den friluftsentusiast jag är tänkte jag att jag kunde förnya mig vid mitt besök genom att försöka få något slags friluftsupplevelse. Vad kan ni rekommendera?

Bra affär att tråla efter kul prylar? Kart- eller bokaffär? Vandringsstråk? (Här kan jag själv slänga in en vandring eller cykeltur längs kanalerna norr om East End. Inte direkt Sarek, men en schysst promenad med grönska runtomkring.) Utställning av någon naturfotograf (alltså bilderna, inte fotografen själv)? Ja, kort sagt vad som helst som har en kul friluftskoppling.

Kalle
 
När det gäller vandringar i storstäder så är kyrkogårdar bra, och det har de flera intressanta i London. Jag vill minnas att kulturredaktionen på SR körde en serie om kyrkogårdsvandringar för något år sedan. Engelska pundets värde gör ju annars att frilutsutrustningar kan bli lite dyra. Field & Trek kan vara bra att titta på

http://www.field-trek.co.uk/ft1/
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Det finns nästan hur mycket som helst i London. Bodde själv där på deltid under några år och sökte upp det mesta i frilusftsväg, både vandingsleder och butiker.
När det gäller butiker så finns det många men mina personliga favoriter är:
- Blacks (www.blacks.co.uk) på Rathbone Place (en liten oansenlig parallellgata till Tottenham Court Road, första eller andra västerut norr om Oxford Street, de finns på flera ställen i och omkring London),
- Cotswolds Outdoor (www.cotswold-outdoor.com) i Shepheard's Buch, Uxbridge Road. Ta tunnelbanan Central line (röda) till Sheapheard's Bush, gå upp till gatuplan och ta direkt vänster och där ligger butiken.
- Outdoor Emporium (www.outdoor-emporium.co.uk/), Camden Road. Liten men välsorterad butik driven av entusiaster inom friluftsaktviteter.

Fler ställen kan du hitta på the Ramblers Associations hemsida:
http://www.ramblers.org.uk/info/Equipmentshops/greaterlondon.html

Fina vandringar finns det också gott om. Här är några av mina egna favoriter:
- Nummer ett bland vandringar, framför allt på våren!, är att ta tunnelbanan till Kings Cross eller Morgate och därifrån lokaltåget mot Stevenage. Gå av vid Gordon Hill, 14:e stationen från Morgate, ca 20 - 25 minuters resa. Fortsätt överLavender Hill och gå in på Lavender Gardens. Fortsätt utefter parken till Clay Hill. Här finns ett naturskyddsområde med fina fält och en fantastisk bokskog! Jag skickar gärna över en närmare beskrivning per e-mail. vild natur så nära London och med några underbara landsortspubar!
- En annan fin vandring närmare centrala London är att åka till Hammersmith och gå ner till Themsen. Fortsätt uppströms (kan vara nedströms om tidvattnet vänder:)) förbi Chiswick fram till bron över till Kew. Omväxlande vandring på allt från tow-paths, stigar och gator.
- Ett tips till! - Ta tunnelbanan till Richmond och gå norrut till bron över till Isleworth. En promenad upp efter gatan Richmond Hill och tillbaka är inte en dum början. Om du sedan går över bron över Themsen så finns bra vandringsleder gångstigar utefter Themsen upp till Teddington (första slussen i Themsen). Det är en mindre tillrättalagd stig på andra sidan som kan vara fin att ta på väg tillbaka. Skog, fält och kor och en hel del fina ställen (och pubar).
- Strövtåg på Hamstead Heath har alltid varit ett sätt för mig att snabbt och lätt komma ifrån storstan när frilustsabstinensen blivit för svår och tiden inte medgivit några längre turer (bodde i Belsize Park).

/Lennart
 
hygglo

Tackar för tipsen! Lennart vekar ju redan nött upp de flesta stigarna i storlondon, så där finns tydligen en hel del erfarenhet att haka på.

Kalle
 
Cykla i London!

Mina Londonerfarenheter är numera mer än 10 år gamla men då gällde de butiker som Lennart nämnde. Att cykla i London kan jag rekommendera även om bilisterna kör fort och nära cyklisterna. Med cykel får man mera känsla för stadens storlek och känner sig mera självständig än som kollektivresenär. En fin dagscykling är ut till Greenwich söder om floden och därefter (O-meridianen, Cutty Sark mm) via gångtunneln under Themsen tillbaka via Docklands till city.

Jag har haft med mig hopfällbar cykel. Varför inte passa på att köpa en sådan under Englandsbesöket t ex en Brompton eller en Moulton.

Är det någon som känner till en bra butik för touringcykling i Storlondon? Det finns många läckra touringcyklar i Storbrittanien.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips