Cykel-leder i norra Sverige: Rallarvägen

Tycker att det vore intressant om vi kunde dela med oss lite av erfarenheter av fina leder i norra delen av Sverige (för att begränsa oss geografiskt, säg Sundsvall och norrut). Bor själv i Luleå, och är klart intresserad av att få lite tips inför kommande säsong (och det lilla som är kvar av pågående..). Har själv begränsad erfarenhet, men kan lämna ett kassaskåpssäkert tips till fin cykling: Rallarvägen. Har cyklat sträckan Vassijaure - Rombaksbottn. Naturen gjorde mig häpen, och skiftningarna i klimat och omgivningar är fantastiska. Dessutom riktigt fin cykling. Kör själv helt odämpat, och det var endast sista 4-5 km som var stökiga.

Så, dela med er av er kunskap. Har länge saknat ett forum som avhandlar just detta.

Erik
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Hur lång tid?

Hej Erik!
Var nyfiken på hur du lade upp din Rallarvägen-tur. Körde du hela sträckan i ett svep eller delade du upp den i etapper?

-Petra
 
TV

Det gick ju faktisk en dokumentär om rallarleden.
Det var några som cyklade den och så berättade de lite om olika ställen och så. Det verkar som om man nästan kan ta sig runt med citybike. Det var ju ganska sjysst väg.
Thomas.
 
Norrbotten

Hej du jag tycker precis som dig att vi kan väl dela med oss av tips om leder stigar baner platser i norra sverige.Ta å kolla http://www.mob.fan-page.com senare i år så ska vi se om jag inte fått dit lite tips å länkar till roliga cykelställen till dess ha D
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips