Campa frågor..

Campas nya grupper finns nu på marknaden som säkert alla märkt. Frågor:

Vad exakt skiljer quick shifting och ultra shifting? 3 ner och fem upp mot 1 ner och tre upp?

På en del sajter säljs veloce 2008 dyrare än veloce 2009, what's up with that? Någon som vet om det är någon skillnad i vikt?

Vad skulle ni satsa på med användningsområdet amatörtävling och träningscykling? Veloce 2008, veloce 2009 eller centaur 2009? Kommer köra 53/39 och ej någon kompakt, det sitter redan på touringcykeln.

EDIT: Särskrivning i titeln, jo jag vet...
 
Prova innan köp

Campa ändrar en hel del till -09. Men den ändring som märks mest är väl utformningen av handtagen.
De dyrare grupperna blir dessutom 11-delade, dessutom tillkommer 'lyxgruppen' Superecord,
vilket kan vara förklaringen till det lägre priset på Veloce -09.

I de rapporter som har publicerats står det att det är stor skillnad mellan de gamla handtagen och de nya.
Alla är vi förstås olika, men jag tycker att du bör prova själv och inte köpa grisen i säcken.

Campas nya handtag är i profil VÄLDIGT lika Shimanos nuvarande STI-reglage
20080617_1576.JPG


Jämförelse mellan de nya Campa handtagen och nuvarande Shimano
nuovopivot.png

Kan det vara så att Campa tycker att Shimanos handtagsutforming är bättre än den de själva hade tidigare?
I vilket fall ser det ut som om de med små händer kommer att få svårt att nå reglagen i från bockarna, särskilt eftersom räckvidssjusteringen är borttagen.

Ur en annons från http://www.s-tec-sports.de

Ultegra SL 469Euro
DA 7800 679 Euro
DA 7900 979 Euro

Chorus 09 11speed 899 Euro
Record 09 11speed 1289 Euro
Superrecord 09 11speed 1589 Euro

SRAM RED 1199 Euro

Verkar som om Campa satsar på att vara prisledande.
Undrar vad Storcks 1755g grupp kommer att kosta.
http://www.rouesartisanales.com/article-22496857.html
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
De dyrare grupperna blir dessutom 11-delade, dessutom tillkommer 'lyxgruppen' Superecord,
vilket kan vara förklaringen till det lägre priset på Veloce -09.
Som jag förstått det, så "tillkommer" inte Super Record-gruppen,

Med avseende på materialval (hur stor andel titan/carbon, val av lager...) så är Super Record att jämföra med det som 2008 hette Record. Och Chorus 2008 heter 2009 Record. Undantag finnes dock, andelen titan i Record-(standard-)kassetten har ökat, från 3 drev till 6. Inte nödvändigtvis positivt ur slitagesynpunkt.

Alltså skulle väl Veloce 2009 kvalitetsmässigt kunna jämföras med Mirage 2008, därav ändringen i listpris.

På Campas hemsa visas inte Mirage och Xenon längre, finns inte kvar 2009?

Å priserna på Campa-grupperna kommer att sjunka något, när distributionen kommit igång ordentligt, men Shimano kommer nog alltid att vara billigare...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips