Bygga UV-skoter ?

kenneth.til@telia.com (Kenneth)

Gäst
Hej ! Jag håller på och bygger en uv-skoter för två pers. Hittills finns ritning på skrovet och några idéer om resten. Det blir två motorer, ca 500 W, blybatteri 60Ah, strålkastare 100W, joystickreglage för a)fart och riktning på resp motor. b)riktning för resp främre skevroder.
Kvarvarande problem rör motorval, propeller inkl tätning etc. Har du tips eller är du intresserad att medverka i konstr ?
Hör av dig !!!
 

henrik.borjesson@goteborg.mail.telia.com (Henrik)

Gäst
Untitled

Hej !


Klart man blir nyfiken.
Har du några uppgifter på hur dyr din skoter kan tänkas bli ?
Skicka gärna över mer info om problemen du har. Jag har nämligen en kompis som byggt en ubåt tidigare.


VH
Henrik
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips