Batteri till orienteringslampa

Jag har tre gamla NiCd batterier för orienteringslampor (2 st 6.0 V/7.0 Ah och 1 6,0 V/4,3 Ah) som dessvärre har sett sina bästa dagar. Nytt stort batteripack gick på 1150 kr enligt Silvas prislista och förmodligen ligger Mila i samma prisklass.

Så jag undrar om det är lönt att sätta i nya batterier (NiMH) i batteripacken (alla batterier i batteripacken byts i så fall) och använda de gamla kopplingarna och sladdarna? Finns det några fallgropar som jag behöer se upp för?

Då moderna laddningsbara batterier (R14, R20) ger över 2 Ah, betyder det att 5 batterier i ett batteripack skulle ge över 10 Ah, vilket skulle ge en avsevärd förbättring jämfört med de gamla 7 Ah?

/Niklas
 
Ifall du behöver löda när du skall byta batterierna får du passa dig så att du inte förstör cellerna. Dom tål inte särskilt mycket värme och det är väldigt lätt att förstöra dom om man värmer för länge.
Annars är det nog inga problem bara man kollar så att polarieten blir rätt.
/Magnus
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det finns billigare ställen där man kan köpa batteripaket. Allan Hall i Småland tar 785 kr för ett Silva-batteri på 7 Ah. Han har även de nyare lättviktsbatterierna på 8 Ah, men de finns inte med i prislistan.

Milas 7 Ah-batteripack är i själva verket på 8 Ah (det står klart och tydligt 8000mAh på cellerna!). Cellerna är av R20-storklek. Kan köpas till bra pris bl a från Börje Adriansson i Borås.

När man räknar på ett batteripakets kapacitet kan man inte lägga ihop de enskilda cellernas kapacitet! Bygger du ett paket med fem celler som var och en har en kapacitet på 2 Ah, så får du ett paket på just 2 Ah. Spänningen blir däremot 6x1,2 = 6 V.

Milas R20-celler är alltså på 8 Ah styck, vilket jag tycker är ganska bra. I "lättviktsbatterierna" finns 10 st mindre celler, var och en med en kapacitet på ca 4 Ah. De är indelade i två paket som sedan är paralellkopplade så att man får 2x4 = 8 Ah.

Liknande celler kan köpas på Clas Ohlson (4100 mAh) för 79 kr/st. 5x79 = 395 kr, och du får ett paket på 4,1 Ah. 10 celler kostar 700 kr, men då börjar du närma dig priset för ett nytt batteripaket på 8 Ah.

Peter
 
Jag byggde om ett 12 V batteripack till min skruvdragare. Bytte NiCd till NiMh. Det funkar alldeles förträffligt. Köpte mina batterier på Elfa och dom har lödanslutning. En stor fördel med NiMh är att dom tål laddning mycket bättre och är således hållbarare än NiCd så om du väljer på ett nytt Silva med NiCd och att bygga ett NiMh tycker jag svaret är givet. Kolla bara att dimensionen stämmer, på laddningsbara ”inbyggnadsbatterier" finns det många dimensioner
 
NiMh vs NiCd

Skulle bara vilja säga att NiMh-batterier är känsligare än NiCd då det gäller överladdning. Så det är viktigt att man har en bra laddare som känner av när batteriet är fulladdat. Sen är även NiMh sämre än NiCd då det gäller att leverera höga strömmar, för denn applikationen ska det dock inte pela någon roll.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips