Avståndsmätare

Hejsan,
Lite frågor krng avståndsmätning på kartor.
Hörde talas om en penna som man ställer in skalan på och sedan rullar över vägen som du har gått, sprungit, paddlat eller cyklat etc. och sedan får du sträckan som du har avverkat presenterad för dig.

Är det någon mer som har hört talas om denna produkt och vet någonting om den.

PS, inga kommentarer om att en GPS skulle vara bättre till detta, jag vill ha det som ett komplement för att spara vikt under vissa situationer.

//Martin
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Bra noggrannhet

Jag har en liknande instrument som Silvas analoga (en Derby - Swiss made). En klar måstepryl för den kartintresserade – ligger ständigt framme på skrivbordet :) Noggrannheten är dessutom mycket hög: på skridskoturer runt 5 mil får jag oftast en diff mot GPS på högst en kilometer (d.v.s. under 2%) då jag "ritar" upp spåret ur minnet på kartan.

... och till skillnad mot GPS:en kan distansen mätas redan innan man åkt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips