Alternativ väg till Sarek

Har vandrat flera gånger i Sarek, men aldrig in via Tarraloppalstugorna och norrut till Alkajaure. Har någon information ang sträckan , vad , vägval. etc ?
 
Har inte gått norrut till Alkavagge men upp till Låptåvakkjaure (tältade) och därifrån runt Tsatsa ner i Njåtjosvagge (tält vid vattenfallen), väster ut för bi sjöarna och runt in i Sarves. Njåtjosjåkka kan vara ett besvärligt vad men annars är det inga problem. Tjågnåriskjåkka (som blir vassjajåkka) kan vara ett problem. Har vadat den tidigare i höjd med sarves mynning men efter att alep sarvesjokka gott ihop med den är det ett svårt vad. Skulle inte räkna med att komma över det. Alep sarvesjokka kan man i princip simma över på några ställen om det är kris.
Om du ska in i alka kan Neitareppevagge vara ett alternativ, det är ganska lättvandrad och fin tvärdal.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.