Är omvänd bakväxelfunktion bättre på något vis?

Hur funkar nya XT växlarna?
Är omvänd bakväxelfunktion bättre på något vis?
Jag ska snart byta mina växlar fram och bak och funderar på ny XT M760 serien med omvänd bakväxel.
I senaste numret av Kadens upplevdes bakväxeln seg och långsam vid testet av Univega HT-560. Det fanns ingen negativ kommentar för de andra cyklarna som verkade ha likadana växlar. Kan det vara cykelberoende?
Finns det någon där ute som nu har nya XT:n och vilken upplevelse har du?
Hur är nya framväxeln?
 
Läs testet igen så kommer du se att bromsar av likadan modell upplevs som sega på en cykel och inte har någon kommentar på en annan cykel. Om jag inte missminner mig så var det samma märke på gaffeln, fast den ena har lockout funktion.

Om det är testarnas "bakomliggande" åsikter om märket som kommer fram låter jag vara osagt. Däremot så kan vajerdragningen och vajerhöljet spela roll. Det gäller ju självklar både växlar och bromsar (om man inte har hydraliska bromsar så klart).

Har inte sett några tester annars som rackar ner på växlarnas seghet, och jämför man med volymen cyklar som till exempel MBUK eller MBA testar så litar jag hellre på dom än på Kadens

För att svara på din fråga så har jag inte testat XTn, men jag har kört med XTR rapid rise i snart ett år. Kan inte säga att den skiljer sig från "gamla" XTR (förutom att den är omvänd då). Bättre eller sämre? Det funkar att växla. Hela tiden. Att vänja sig vid rapid rise tog väl en eller två turer. Nu är det knepigt att växla på en "icke rapid rise"

/Mattias
[Ändrat av mlindstrom 2004-03-26 kl 09:00]
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Jag har precis skaffat mig en cykel utrustad med den bakvända XT bakväxeln. Har de vanliga XT reglagen och inte den nya broms/växel kombon.
Första provturen funkade inte alls. Jag tryckte på fel knapp hela tiden. Efterföljande turer gick lite bättre.
Under hård fysisk press, då även hjärnan känns mosig, händer det att jag växlar fel.

Eftersom jag cyklat med "normala" växlar i mer än 10 år så tar det väl lite tid att ställa om. Dessutom så allternerar jag mellan två cyklar, en med normal växel och en med omvänd, vilket inte gör saken lättare.
Dock känns det nya systemet lite mer logiskt, då den främre växelknappen nu ger lättare växel på båda handtagen.

Vad gäller eventuell seghet i växlingen så har jag inte märkt det. Det bara smäller till så ligger växeln i. Men det är väl så när grejerna är nya. De kanske blir segare med tiden.

/Anders
 
Efter en jättekort tur på min frus cykel som har 2004 XT (utan den nya växelreglagesystem) kan jag förstår logiken bakom rapidrise, men det kommer att ta tid innan det känns rätt.

Vet inte om jag kommer att få tid att bli van med det. Har STi på min CX, 7-delad Thumbshifters på min pendlarhoj och andra system på alla andra demohojar.

Dags att byta till SS? ;)
[Ändrat av Daner 2004-03-28 kl 21:41]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips