Absolut torr?

När jag rotade på Apoteket efter diverse så hittade jag i hyllorna "Absolut Torr".

Absolut Torr ska enligt instruktionerna motverka kraftig handsvett.

Och även om jag då inte svettas sådär urbota mycket så kan ju hala fingrar vid kruxet vara ett problem..

När jag frågade expediten på Apoteket så hävdade hon att det inte fanns någon fara att smeta på det även om man bara svettas normalt.

Är det någon annan som testat Absolut Torr? Funkar det? Är det dumt att använda medel för att hindra handsvetten?
 
Det funkar!

Har testat Absolut torr och det fungerar bra.... dock använde jag det på fötterna när jag hade problem med kraftig fotsvett & värmeblåsor på fötterna.

//peter
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag har provat det och kan säga att det, på mig, funkade bra så länge jag inte ansträngde fingrarna, alltså inte så bra för klättring.
Men prova du, det kanske funkar bättre på dig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips