Rimlig färdväg i Sarek?

En variant på nästan samma tur, men utan att behöva korsa Rapaätno, kan ju vara att ta en tur på Tjahkelij istället för Skierfe. Visst är Skierfe en fin upplevelse, men jag skulle nog säga att Tjahkelij är i samma klass, och personligen värderar jag nog den högre pg ensamheten och den sköna, vilda känslan. Rapadalen öppnar sig också finare inåt från Tjahkelij.

Per

8a08a98cec5c34f906b251964db593a9.jpg


9e2cb2d2f0831223358d5b8154b26291.jpg

En tur som denna menar du?
 

Bilagor

  • sarek2.jpg
    sarek2.jpg
    77.3 KB · Visningar: 534

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Med om det ännu är tidigt på året så skulle jag avråda från tielmavadet, särskilt med tanke på årets snöläge.
Jag vadade tielma 2014 och det vill jag aldrig göra igen, det är fruktansvärt strömt!
 
Hej, är helt ny på sidan.

Jag och en kompis har börjat planera en tur liknande den blå rutten ovan. Med start och slut i kvikkjock.

Att gå upp på Tjahkelij verkar vara ett bra alternativ :)

Men vi är fundersamma på hur lång tid vi behöver för en sån här tur?
 
Välkommen till Utsidan, Anton!

Jag skulle anslå sex dagar för den här turen. Gissar att passagen längs Tjahkelij tar sin tid, liksom naturligtvis upp- och nedstigningen. Block och bitvis svår vegetation. Men jag själv har aldrig gått där.

Tjahkelij går bara att bestiga på vissa platser. Jag gissar att nordvästra hörnet är minst svårt. Men detta har diskuterats tidigare här på Utsidan så det är bara att söka informationen.

Lycka till önskar Pelle
 
En tur som denna menar du?

Ja, precis - det var nåt sånt jag tänkte.

Fast det går som sagt inte att knalla upp på Tjahkelij var som helst. Den östra sidan som du skissat på för att gå tvärs över lär vara möjlig enligt nån bok (Grundsten tror jag, som brukar stå för notoriska underdrifter av hur krävande bestigningar är tycker jag..), men det kräver nog stabilitet i både fötter och psyke.

Per

Jämförda i profil kan man ana att Tjahkelij (till höger) kräver lite mer eftertanke än Skierfe.

df9a15ff9ba0e14fa9976c657712e17e.jpg
 
Senast ändrad:
Grymt! Tack så mycket!

Vi satsar på denna tur. När vi väl kommit till den lila avstickaren får tiden till tåget kvar avgöra om vi försöker oss på en sådan strapats.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips