När man ska leta upp en geocache (exempelvis) är det ganska ofta som en GPS-mottagare kan visa positionen mer fel än vad noggrannheten indikerar. Något som kan vara värt att tänka på, är att den noggrannhet som en GPS har, gäller för att bestämma en punkt i förhållande till var punkten verkligen är. När man ska leta upp en geocache, däremot, är det frågan om att hitta en punkt (med en viss noggrannhet) som tidigare mättes upp med en GPS (med en viss noggrannhet).
Man kan visa matematiskt (se http://users.erols.com/dlwilson/gpswaypt.htm) att noggrannheten när det gäller att återvända till en tidigare uppmätt punkt är roten ur 2 gånger noggrannheten för att bestämma positionen en gång. Om GPS:n visar en noggrannhet på 10 meter båda gångerna, är osäkerheten alltså drygt 14 meter när det gäller
att återvända till positionen.
Detta är naturligtvis extra lurigt om förhållandena är bra när man ska söka upp en punkt, som mättes upp under sämre förhållanden. Att med noggrannheten 5 meter leta upp en punkt, som mättes med noggrannheten 15 meter, ger en osäkerhet på 16 meter. Om detta vet man normalt sett ingenting när man ska leta upp en geocache, så ta inte för givet att du är inom en viss radie från rätt plats bara för att din mottagare hävdar det.
Konsekvensen av detta blir, att en GPS-mottagare har svårare att hitta en plats, där den själv redan har varit, än den har att lokalisera en plats, där den aldrig har varit förut!
Tvärtemot oss GPS-piloter, alltså.
Anders
Man kan visa matematiskt (se http://users.erols.com/dlwilson/gpswaypt.htm) att noggrannheten när det gäller att återvända till en tidigare uppmätt punkt är roten ur 2 gånger noggrannheten för att bestämma positionen en gång. Om GPS:n visar en noggrannhet på 10 meter båda gångerna, är osäkerheten alltså drygt 14 meter när det gäller
att återvända till positionen.
Detta är naturligtvis extra lurigt om förhållandena är bra när man ska söka upp en punkt, som mättes upp under sämre förhållanden. Att med noggrannheten 5 meter leta upp en punkt, som mättes med noggrannheten 15 meter, ger en osäkerhet på 16 meter. Om detta vet man normalt sett ingenting när man ska leta upp en geocache, så ta inte för givet att du är inom en viss radie från rätt plats bara för att din mottagare hävdar det.
Konsekvensen av detta blir, att en GPS-mottagare har svårare att hitta en plats, där den själv redan har varit, än den har att lokalisera en plats, där den aldrig har varit förut!
Tvärtemot oss GPS-piloter, alltså.
Anders