Jag hade tänkt köpa fastighetskartan i RIK format (via Din Karta på Lantmäteriets hemsida) med en täckning motsvarande mina och angränande marker. Via ritöverlägget i Kartex kan man fylla i intressanta fastighetsgränser så att de (och inlagda Waypoints) syns tydligt på en utskriven papperskarta.
När jag testade att lägga in några intressanta positioner via Waypoints så verkar det finnas en begränsning i Kartex. Den revision jag använder är Kartex 5.31. Namnet på Waypointen hamnar alltid Nordost(NO) om själva punkten. Det innebär ju att waypointnumren överlappar varandra om dessa ligger relativt nära varandra i NO riktning relativt varandra.
I Ozieplorer har man löst detta problem genom att man kan förflyttta waypoint-namnet relativt waypoint-positionen i fyra olika rikningar.
Är det någon som vet om det finns något sätt att komma runt detta i Kartex 5.31 eller krävs det en ny revision av Kartex där detta är åtgärdat?
/Bernt
När jag testade att lägga in några intressanta positioner via Waypoints så verkar det finnas en begränsning i Kartex. Den revision jag använder är Kartex 5.31. Namnet på Waypointen hamnar alltid Nordost(NO) om själva punkten. Det innebär ju att waypointnumren överlappar varandra om dessa ligger relativt nära varandra i NO riktning relativt varandra.
I Ozieplorer har man löst detta problem genom att man kan förflyttta waypoint-namnet relativt waypoint-positionen i fyra olika rikningar.
Är det någon som vet om det finns något sätt att komma runt detta i Kartex 5.31 eller krävs det en ny revision av Kartex där detta är åtgärdat?
/Bernt