Har en Garmin eTrex Legend, som är inställd på Rikets nät och RT 90, under Inställningar > Enheter.
När jag tankar över rutterna till Fugawi, så får alla punkter i track:en samma klockslag å datum. 23:59:59 den 30 december 1989!
Trodde först det var nåt i överöringen till Fugawi. MEn...
Men så igår, var en kompis här med sin Legend, å jag tog gårdagens track från hans. Å alla punkterna hade rätt datum och olika klockslag som inbördes verkade logiska.
Det är alltså inte nåt med Fugawi. För vi använde samma dator, samma sladd och samma Fugawiprogram, men två olika gps:r som gav olika resultat. Vi har båda version 3.60.
Är det nån som vet vad det är för fel? Ringde Garmins support, å han där var väl inte så tjänsvillig. Jag frågade hur jag ska ställa in gps:n, och svaret var "som du vill". Jaha va bra svar!!
Snälla!! Nån som kan hjälpa mig, eller ge en hint om var jag ska leta?
När jag tankar över rutterna till Fugawi, så får alla punkter i track:en samma klockslag å datum. 23:59:59 den 30 december 1989!
Trodde först det var nåt i överöringen till Fugawi. MEn...
Men så igår, var en kompis här med sin Legend, å jag tog gårdagens track från hans. Å alla punkterna hade rätt datum och olika klockslag som inbördes verkade logiska.
Det är alltså inte nåt med Fugawi. För vi använde samma dator, samma sladd och samma Fugawiprogram, men två olika gps:r som gav olika resultat. Vi har båda version 3.60.
Är det nån som vet vad det är för fel? Ringde Garmins support, å han där var väl inte så tjänsvillig. Jag frågade hur jag ska ställa in gps:n, och svaret var "som du vill". Jaha va bra svar!!
Snälla!! Nån som kan hjälpa mig, eller ge en hint om var jag ska leta?