Lättviktstält för kalfjället

Kolla upp Power Lizard på deras hemsida, är det Vaude som tillverkar? Har för mig att deras tält med Power beteckningen har en särskild grej med stängerna som gör att de är starkare, betydligt starkare tydligen. Finns klipp där de blåser på olika tält som faller ihop, men de med de starkare tältstängerna står kvar.
När jag letade på nätet efter tält hittade jag ett Power Lizard från tyskland för ca 3000 SEK. Det var för några månader sen, kanske billigare nu.
 
Tack så mycket för all information och tips. Nu ska jag försöka fatta beslut... Har kommit fram till att vikten ska prioriteras annars lär tältet inte få följa med ut och ett tyngre stabilare tält i garderoben gör ju ingen nytta ;-)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Så här stort blev mitt laser competition 2 när jag packade det i alpkitpåsen.
Ger kanske ett hum om packstorlek på det iaf. Det är med alla 20(!) tältpinnarna (hilleberg och terra nova) samt två extra linor för att sätta och spänna upp vandringsstavarna under dörrarna.

ImageUploadedByTapatalk1339310321.674398.jpg
ImageUploadedByTapatalk1339310132.959939.jpg
 
hejsan
golvet är halt innan man penslat det med utspätt badrumssilicon...även sömmarna ska tätas.
mittstången fyller sitt syfte när det blåser på från sidan
större dörrar är riktigt bra, dessvärre tog jag bara på ena sidan.
måsvingarna(side windows) ÄR HELT UNDERBARA
Wind Stabilizers gör att tältet tål otroligt med vind, tältstängerna är förböjda och styva.
Aluminum Toppen(syns inte) gör tältet svalare på sommaren och varmare på vintern,
välj en neutral färg så att inomhusljuset inte stör...
det hela golvet gör att du slipper myror, spindlar, krypande flygfän och markfukt...

ryggorna får plats inne..;)
vänligen nils
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips