Hej!
Jag har ett problem med kartan i min GO930. Vad jag har märkt så finns problemet även i andra modeller från TomTom. Jag har version 805.1801 av kartan. Den kan inte identifiera när det finns flera gator med samma namn i en kommun. Jag bor i Borås kommun och här finns det många gator med samma namn som finns i flera samhällen som hör till borås kommun. Några exempel:
Stad: Borås
Gata: Åsvägen
Åsvägen finns både i Borås och i Gånghester (Borås) och i Sparsör (Borås).
Stad: Borås
Gata: Idrottsvägen
Idrottsvägen finns både i Fristad (Borås) och i Gånghester (Borås)
Navigatorn klarar inte detta. Den ger mig inga alternativ utan den hittar bara åsvägen i gånghester och idrottsvägen i gånghester. Det hkälper inte ens om jag skriver stad: fristad och gata: idrottsvägen, jag hamnar i gånghester i alla fall.
Jag undrar om någon med senaste versionen av kartan 830,2305, kan testa dessa exempel och se om dom rättat till detta. Supporten säger bara att jag ska köpa ny karta men jag vill inte göra det innan jag vet om det funkar. Jag kommer ofta helt fel på grund av detta.
På min gamla TomTom one funkar detta perfekt, då får jag upp alternativ att välja på när gatan förekommer i flera samhällen.
Mvh Michael
Jag har ett problem med kartan i min GO930. Vad jag har märkt så finns problemet även i andra modeller från TomTom. Jag har version 805.1801 av kartan. Den kan inte identifiera när det finns flera gator med samma namn i en kommun. Jag bor i Borås kommun och här finns det många gator med samma namn som finns i flera samhällen som hör till borås kommun. Några exempel:
Stad: Borås
Gata: Åsvägen
Åsvägen finns både i Borås och i Gånghester (Borås) och i Sparsör (Borås).
Stad: Borås
Gata: Idrottsvägen
Idrottsvägen finns både i Fristad (Borås) och i Gånghester (Borås)
Navigatorn klarar inte detta. Den ger mig inga alternativ utan den hittar bara åsvägen i gånghester och idrottsvägen i gånghester. Det hkälper inte ens om jag skriver stad: fristad och gata: idrottsvägen, jag hamnar i gånghester i alla fall.
Jag undrar om någon med senaste versionen av kartan 830,2305, kan testa dessa exempel och se om dom rättat till detta. Supporten säger bara att jag ska köpa ny karta men jag vill inte göra det innan jag vet om det funkar. Jag kommer ofta helt fel på grund av detta.
På min gamla TomTom one funkar detta perfekt, då får jag upp alternativ att välja på när gatan förekommer i flera samhällen.
Mvh Michael