Jag stod själv strax norr om Helsingborg S i april, i en timme, medan de städade upp efter någon stackare som gett sig ut på E6 i fel riktning. Det var tydligen något fel på skyltningen där, för det var andra gången på en vecka.
Nåväl, c550 visade trafikproblemet efter en stund (att det inte kom i tid för oss kan jag förstå, för vi var bara en kilometer bort när det small), men i meddelandet stod att vägen var avstängd i norrgående riktning. Det var den alltså inte, utan det var tvärtom.
Utanför Ljungby är det fel på trafikdata i City Navigator v8. Ljungby S visas vid Ljungby N, och tvärtom. Om det är namnet eller platsen det är fel på är ju omöjligt att veta, när jag inte vet hur det utskickade meddelandet ser ut.
Jag har inte haft möjlighet att kolla om det är likadant i City Navigator v9 än. Det har inte varit något meddelande för just den platsen än, som jag har sett. Eller åtminstone inte sedan jag fick en ny 12 VDC laddare, en som inte stör ut trafikmottagningen i Nüvi (och även i c550, om den är i närheten).
Om det var fel på kartans platskoder, eller på utlagd information, i april, det kan jag inte heller veta.
Anders