Bakgrund: Jag arbetar med fältinventering m.m. och mäter in punkter i terrängen. Vidare går jag ut med historiska kartöverlägg i digital form och kollar efter historiska spår utifrån dem. PDA med GPS (Loox n520) och ett kartprogram som kan spara punkter är mitt behov. Gärna ska det vara kompatibelt med ArcVIew GIS men det är inget huvudkrav.
Program: Jag har testat flera olika PPC-program: ArcPad, Pocket Kartex, HGIS och någon till. ArcPad tar upp för mycket av skärmen med sina tre nödvändiga knappmenyrader, annars har det ju bra kompatibilitet med ArcView. HGIS, ett program för lantbruk, är helt ypperligt för mina behov, men det stöder inte RT90 utan bara UTM/WGS84, så det blir en hel del transformation av både vektor- och rasterdata.
Pocket Kartex: Det är väl egentligen gjort för enklare navigering, med lite inmätning m.m. Fördelen är stödet för Lantmäteriets digitala kartor, och ihop med MakeRIK blir det väldigt enkelt att digitalisera historiska och andra icke-digitala kartor för fältbruk.
Men...
Det har också sina sidor i fält. En sida är markering av Waypoints. Det passar mina behov bra att behöva skapa en databas. Däremot har det hänt vid ett flertal tillfällen att alla inmätta punkter inte har kommit med hem. Jag trycker in en punkt och anger relevanta data för den, men det har som sagt hänt att punkter trots det inte funnits lagrade sedan. Dessutom är det lite för många menyer för att göra en enda registrering, om man vill arbeta med position och infotext.
Nu senast testade jag att stänga och öppna databasen med jämna mellanrum, och hade med mig alla punkter hem. Men då uppstår å andra sidan fenomenet att jag inte får ett automatisk ID i löpande serie med de gamla punkterna... De anges automatiskt som (ung.) "WPT001" och ska sen öka med 1 för varje ny punkt jag lägger till. Men antingen lämnas fältet blankt eller så börjar varje ny markering med just WPT001.
Ett annat problem är uppdateringen av GPS-positionen. I programmet har jag inte lyckats få kortare intervall än 3 sekunder. Det är iofs inte problematiskt, men ibland kan jag röra mig bortåt 100 m utan att markören flyttas i kartbilden. Det verkar vara när jag går sakta som programmet inte uppfattar att jag flyttat mig. Det hände vid ett flertal tillfällen nu senast i tisdags då jag var ute. Och det enda sättet att få en ny, korrekt position verkar vara att bryta GPS-anslutningen och slå på den igen.
Sen ska man iofs också komma ihåg att exportera sin databas som en Waypointfil... men det är ju en enkel åtgärd. För överföring till ArcView redigerar jag WP-filen i texteditor och öppnar den sen i GPS Utility, där den kan sparas som en shapefil. Och det går ju an, om det är fråga om relativt små filer.
Jag misstänker att det för mig optimala fältkarteringsprogrammet inte finns... Men det vore intressant att höra andra synpunkter på Pocket Kartex.
Mvh
Stefan Nilsson
(Inom parentes sagt använder jag även Loox:en i bilen med Pocket Kartex och Sverigekartan 5, och där funkar det alldeles utmärkt.)
Program: Jag har testat flera olika PPC-program: ArcPad, Pocket Kartex, HGIS och någon till. ArcPad tar upp för mycket av skärmen med sina tre nödvändiga knappmenyrader, annars har det ju bra kompatibilitet med ArcView. HGIS, ett program för lantbruk, är helt ypperligt för mina behov, men det stöder inte RT90 utan bara UTM/WGS84, så det blir en hel del transformation av både vektor- och rasterdata.
Pocket Kartex: Det är väl egentligen gjort för enklare navigering, med lite inmätning m.m. Fördelen är stödet för Lantmäteriets digitala kartor, och ihop med MakeRIK blir det väldigt enkelt att digitalisera historiska och andra icke-digitala kartor för fältbruk.
Men...
Det har också sina sidor i fält. En sida är markering av Waypoints. Det passar mina behov bra att behöva skapa en databas. Däremot har det hänt vid ett flertal tillfällen att alla inmätta punkter inte har kommit med hem. Jag trycker in en punkt och anger relevanta data för den, men det har som sagt hänt att punkter trots det inte funnits lagrade sedan. Dessutom är det lite för många menyer för att göra en enda registrering, om man vill arbeta med position och infotext.
Nu senast testade jag att stänga och öppna databasen med jämna mellanrum, och hade med mig alla punkter hem. Men då uppstår å andra sidan fenomenet att jag inte får ett automatisk ID i löpande serie med de gamla punkterna... De anges automatiskt som (ung.) "WPT001" och ska sen öka med 1 för varje ny punkt jag lägger till. Men antingen lämnas fältet blankt eller så börjar varje ny markering med just WPT001.
Ett annat problem är uppdateringen av GPS-positionen. I programmet har jag inte lyckats få kortare intervall än 3 sekunder. Det är iofs inte problematiskt, men ibland kan jag röra mig bortåt 100 m utan att markören flyttas i kartbilden. Det verkar vara när jag går sakta som programmet inte uppfattar att jag flyttat mig. Det hände vid ett flertal tillfällen nu senast i tisdags då jag var ute. Och det enda sättet att få en ny, korrekt position verkar vara att bryta GPS-anslutningen och slå på den igen.
Sen ska man iofs också komma ihåg att exportera sin databas som en Waypointfil... men det är ju en enkel åtgärd. För överföring till ArcView redigerar jag WP-filen i texteditor och öppnar den sen i GPS Utility, där den kan sparas som en shapefil. Och det går ju an, om det är fråga om relativt små filer.
Jag misstänker att det för mig optimala fältkarteringsprogrammet inte finns... Men det vore intressant att höra andra synpunkter på Pocket Kartex.
Mvh
Stefan Nilsson
(Inom parentes sagt använder jag även Loox:en i bilen med Pocket Kartex och Sverigekartan 5, och där funkar det alldeles utmärkt.)