Identifiering av ryggsäck

Hejsan alla, jag undrar om någon kanske vet vad modellen på denna ryggsäck heter. allt jag vet om den är att den är köpt -85 av min far.
//mvh max

A0eAY.jpg

OS4Cr.jpg

ukkOc.jpg

IjXFj.jpg

KKmwO.jpg
 
Jag har ingen erfarenhet från Haglöfs, men på Fjällrävens motsvarande ramryggsäckar fäster man höftbältet med samma sprintar som i ditt fall utgör nedre fästet för axelremmarna. Kontruktionen på säcken ser liknande ut. Kolla om det finns fästpunkter på höftbältet (ex korta remmar med öljetter som på Fjällräven)? Se bilden på Skarja till vänster om Haglöfs Alaska.
 

Bilagor

  • Skarja.jpg
    Skarja.jpg
    70 KB · Visningar: 5,839

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Om jag minns rätt så var avbärarbälte inte standard på Skarjan. Flera av mina scoutkompisar köpte Skarja men efter första hajken upptäckte de att avbärarbälte nästan är ett måste på en så stor rygga.
Själv hade jag en annan rygga som första som jag inte minns namnet på och andra storryggan blev en haglöfs Alaska som hänger med ännu, även om den fått ny ram efter våldsam hantering av ett flygbolag. det och Lundhags Alaska-kängorna hänger med än - saker som heter Alaska som modell verkar vara svåra att slita ut :)

Ang höftbältet så tycker jag du ska placera det efter hur lång rygg du har - men långt ner på ramen är nog ett bra utgångsläge. Skarja-ramen är inte superlång och nu vet jag iofs inte hur lång du är.
Tänk på att du ska först dra åt avbärarbältet då du tar på ryggan och sedan spänna axelremmarna för att få ryggan att sitta bra.

/Patrik, som dock aldrig varit i Alaska
 
Inga sprintar på Haglöfs...

...istället är bältet ihopsytt med ett ryggavhållarnät som ska spännas över ramen, och remmar som fästs med fyrkantslås i de nedre tvärstaget.

Låter mer komplicerat än det är, se hur det övre ryggavhållarnätet (dvs nätet som ryggen vilar mot strax under axelremmarnas infästning) sitter så förstår du.

//J
 
Haglöfs egna bilder ...

... bör underlätta monteringsgrubblet, även om det är ett kraftigare bälte i 1996 års katalog, och den där spännskruven (eller vad det kan heta) har du inte heller. Den undre säcken har bälte som standard, till den övre kan man köpa det som tillbehör (nu sitter bara ett nät där, som på din Skarja).

Lars
 

Bilagor

  • P1170498_.jpg
    P1170498_.jpg
    198.8 KB · Visningar: 4,983
  • P1170498__.jpg
    P1170498__.jpg
    206.4 KB · Visningar: 4,173
Hej, Jag har en Skarja men behöver ett nytt bärsystem, höftbälte och axelremmar. Nån som har något tips? Tack!
 
Köp en begagnad sen Grönland och ta grejerna från den. Eller kasta Skarjan och köp en begagnad sen Alaska. Bägge är billigare som begagnade än vad dina delar kostar nya/lösa...

Varför dubbelpostningen?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips