Filmtips!

Tack ,en Fantastisk Film av mästaren Herzog.
Verkar att han gillar människor som lever i det vilda
Grizzly Man var ju också en höjdare,gillar skarpt hans berättar röst som är magnetiskt.
Mer sånt .
Länka mer filmer som ni gillar ,stort hunger här efter sådant.
mvh M
 
Otroligt bra dokumentär av ett år på taigan. Såg den nyss. Han verkar van med yxan den gubben :)

Synd bara man inte fick se lite mer ingående hur fällorna fungerade och tillverkades. Intressant sådant där.

Mvh // Johannes
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
För er som gillar äventyr till sjöss, i give you "Berserk II".

Bli med kaptein Jarle Andøy og hans mannskap på seiltokt gjennom Nordvestpassasjen i 2007.

Jarle Andhöy har hittat på lite blandade saker genom åren. Han är inte helt "Kosher" av alla här i Norge eftersom han inte alltid haft tillstånd från myndigheter etc. för sina expeditioner. Faktiskt aktuell just nu då han för närvarande är påväg till Antarktis för att finna ut vad som skedde med fartyget Berserk med manskap för nästan exakt ett år sedan då det försvann.

(Uppspelningen funkar bäst hos mig efter att i innstillinger valt "Silverlight" media spelare)

http://www.nrk.no/nett-tv/prosjekt/855/
 
Otroligt bra dokumentär av ett år på taigan. Såg den nyss. Han verkar van med yxan den gubben :)

Synd bara man inte fick se lite mer ingående hur fällorna fungerade och tillverkades. Intressant sådant där.

Mvh // Johannes

Mård har man fångat en hel del i Sverige förr i tiden och finns ganska gott om dokumentation om fällor o.s.v. Det som visas i filmen verkar vara en variant av ett stockgiller, inga större konstigheter egentligen.

Så här har man gjort i Sverige http://www.mkjf.se/trapline av mardstockar.htm

Finns också en serie filmer från tidigt 80-tal som tar upp folk som lever i Sibirien, även dem fantastiska för de som är intresserade av folken som lever i Sibirien.
 
fler tips tack

Tack för tipsen, det tog några kvällar att titta igenom.

Året i Taigan, fantastiskt att se dessa människor och hur de lever. Skulle vilja se mycket mer om dem.

Vanvouver- Alaska villken resa. Med lite träning (mer kunskap) i fiske och samlande, samt kokkonst blir det en billig och fantastisk resa. Att se hans humör växla och till sist när han är framme i Alaska och... Enormt trevlig film.

Att titta på sådana filmer väcker tankar och föder ideer. Fler tips mottages tacksamt.

Magnus
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips