Dags köpa LED-lampa?

Någonstans på dessa sju sidor finns kanske tipset jag söker; om LED-lampan som ersätter ett helt vanligt cykellyse för standardhojen, inte kostar mer än cykeln och som drivs från den vanliga 2,4W navgeneratorn och som lyser tillräckligt för att göra "farbror blå" nöjd. (Tillräckligt för att synas och i bästa fall tillräckligt för att se...) :)

Halogenlamporna går ju sönder så fort!
 
fantastiskt.

Helt fantastiskt med ett sånt engagemang för lampor.
jag har flyttat 100 mil norrut och då även till en kommun som sparar in genom att släcka gatubelysningen nångång på natten i flera timmar. bra. men det ställer krav på mig som cyklist i norrland.

kan någon ge mig tips på ett bra köp runt 500:- för frambelysning. gärna laddbart och inte ladda varje dag helst.

jag antar att jag får den informationen om jag läser de nästan 100 inläggen. men just nu inte tid till det.

Tack på förhand
H
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Någonstans på dessa sju sidor finns kanske tipset jag söker; om LED-lampan som ersätter ett helt vanligt cykellyse för standardhojen, inte kostar mer än cykeln och som drivs från den vanliga 2,4W navgeneratorn och som lyser tillräckligt för att göra "farbror blå" nöjd. (Tillräckligt för att synas och i bästa fall tillräckligt för att se...) :)

Halogenlamporna går ju sönder så fort!
Kolla förslagen på första sidan.

Thure
 
Nu har jag inhandlat en ixon iq (alltså inte speed-varianten). Får se hur den står sig mot sigma mirage, som åtminstone varit slittålig.
 
finns orsak att det är låg ström i laddaren

För den som trots årstiden behöver cykelljus (på VR kanske?) så har DX nu annonserat en ovanligt komplett P7-cykellampa till bra pris

-Laddaren verkar svag, enl bild är den på 1,8A den borde vara på >2A (helst ~3A tom)

-Laddskydd för cellerna?

Ett lätt sätt att minska risken för brand är att minska laddströmmen. Skulle ena halvan av batteripaket glapa och inte ta emot laddning så är det bra om inte laddaren ger för mycket ström. Själv laddar jag i en större höganäskruka. Då begränsar man brandspridningen. Det gällar alltså all laddning eftersom de flesta bättre laddnigsbara produkterna innehåller någon form av Li-Ion batterier i dag.

Har förövrigt beställt "ficklampan" och den lyser bra. Har också beställt "cykelvarianten" men den är inte sänd ännu trots att det är 2 veckor sedan jag la ordern. Denna belysning kräver någon form av ombyggnad så att den inte bländar mötande. (som bilist gillar jag INTE bländande belysning) men det jobbet är det värt att lägga ner för det finns drag i lampan....

/Janne
 
Ett alternativ till

ombyggnad skulle kunna vara att betrakta den kraftiga lampan som helljus och ha en enklare LED-lampa som "positionsljus".

Thure
 
ombyggnad skulle kunna vara att betrakta den kraftiga lampan som helljus och ha en enklare LED-lampa som "positionsljus".

Thure
Har oxå funderat i de banorna, men eftersom jag mest pendlar genom stan och sen en tid tillbaka inte tränar med cykeln (löpning istället...), så känns det inte som att det lönar sig.
 
Ett lätt sätt att minska risken för brand är att minska laddströmmen. Skulle ena halvan av batteripaket glapa och inte ta emot laddning så är det bra om inte laddaren ger för mycket ström.
Jag har för mig att det är löst mha laddövervakande elektronik i batteripacket.
Men jag är inte helt säker eftersom jag inte har verifierat det själv.

Själv laddar jag i en större höganäskruka. Då begränsar man brandspridningen.
Låter som en bra lösning för den som är osäker.
Själv undviker jag att ha laddaren på när jag sover.
 
Vad tror ni om den här då?
http://www.bike-x-perts.com/en/product_info.php/products_id/244340

solsbike900set.jpg


900 lumen, 4,5 Ah LiIon-akku och 139€
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips