För ca en månad sedan publicerade Janne Corax en artikel i form av ett åtal där han anklagade Annelie Pompe och Johanna Öhrn för att offentigt ljugit om att ha nått toppen av berget Shishapangma (8013 meter) och dessutom ha manipulerat andra klättrares bilder för att bekräfta detta.
De här anklagelserna har sedan diskuteras mycket och länge i en diskussion på Utsidan och i bloggar på Outside Online och Dagens Nyheter, där Annelie har en Himalaya-blogg.
Sedan även Explorersweb lyft fram detta och andra oklarheter och incidenter på Shishapangma denna säsong så sprider sig nyheten nu internationellt, till exemepl på denna italienska alpinistsida.
Att tjejerna inte varit på Shishapangmas riktiga topp stod klart tidigt. Man förklarade sig med att den medhjälpare Annelie haft till sin blogg inte varit så inbegripen i bergets topografi, och att man tappat information på vägen pga dålig telefonförbindelse.
Det var istället det sk "Central Summit" på 8008 meter man bestigit, inte Shishapangmas högsta punkt, något Annelie också gjorde klart i ett försvarsinlägg på Utsidan. Hon lade in bilder som skulle bevisa detta, men de ifrågasattes direkt av Janne Corax och andra. Det verkade inte stämma med andras bilder av Central Summit. Spekulationerna om de ens nått Central Summit gick vidare.
Janne ställer det på sin spets lite genom att kalla sin artikel för ett åtal, men det enda brottsliga i den här historien är de otillåtna publiceringar och manipulationer av andras bilder som gjorts på Johannas blogg, och det är också de som vekligen satt fart på nyheten internationellt. Det är spektakulärt material att skriva om, och är upprörande för många.
De gjordes av Johannas kompis Peter som hjälpte till att underhålla hennes blogg, och han tog sig lite väl kreativa friheter kan man lugnt säga. Till sitt försvar hävdade de att bloggen inte var tänkt som en en publik blogg utan bara ämnad för de närmaste vännerna - något som förstås är naivt om något att tro då bloggen är fullt nåbar utan lösenord för alla på Internet. Bilderna har nu plockats bort och Peter har bett om ursäkt.
I novembernumret av tidningen Outside har nu både Janne och Anneli skrivit om detta (finns ej online), och det står nu klart att Annelie backar om påståendet att ha bestigit Central Summit.
Istället är det nu fastställt att det är en annan fiktiv topp, det så kallade "North Summit" man kommit upp på - en platå på toppkammen där det är praktiskt att ankra de fasta repen många guidade expeditioner använder, men som egentligen inte är någon direkt topp alls. Enligt upgifter lär den inte heller ligga över 8000 meter.
Till sitt försvar hävdar Annelie att de lurasts av sin sherpa och andra expeditioner, man har verkligen trott att man stått på Central Summit. Kritiker kommenterar detta med att skall man klättra i Himalaya på såpass höga berg måste man väl ha bättre koll än så på var man är och skall, speciellt om målet med expeditionen var att faktiskt bestiga den riktiga toppen på Shishapangma - en mycket krävande och farlig kamklättring som få klarar.
Med detta tycker iallafall vi att man kan sätta punkt för det här - det är tillräckligt klartgjort vad som gjorts och inte gjorts och förhoppningsvis har de inblandade lärt sig något på kuppen. Om klättrarna här verkligen haft viljan att förleda och ljuga, eller om den här situationen uppstått pga en rad misstag, slarv och genom felaktig information lär vi kanske inte få veta - och det är väl inte det viktigaste heller. Tyvärr för Annelie och Johanna lär dock den här historien fortsätta spridas och debatteras ett bra tag i internationella media, och Internet glömmer som bekant aldrig.
Vad kan då andra som vill klättra i Himalaya lära sig av allt detta, för att slippa få så surt efterspel på en annars fantastisk klätterupplevelse?
För vidare diskussion om allt detta, använd denna diskussionstråd på Utsidans forum.


