Fotoexpedition "Orörda vatten"
Av: admin
Henrik Bonnevier kommer mellan juni till september att vistas 100 dagar i marker där nästan inga människor rör sig.
Området kallas ibland Europas sista vildmark även om det också är ett kulturlandskap, påverkat av människan under tusentals år. Här finns sju nationalparker och här har femton fjällsamebyar sina renbetesmarker. Dagarna kommer han att ägna åt fotografering, vandring och flugfiske.
Syftet med resan är bland annat att sätta fokus på de orörda marker och vatten som finns i Sverige. Förhoppningsvis även skapa en opinion/diskussion kring utbyggnaden av vattendrag i norra Sverige. Och framförallt vill han ta vackra bilder att visa upp för världen.
Under hösten planerar Henrik en fotoutställning med de bästa bilderna från resan och flera gallerier har redan visat intresse för projektet.
En bok kommer också i december med ett urval bilder från resan och med för- och efterord av den legendariske flugfiskaren Gunnar Westrin som också kommer att bidra med bildtexter.
Du kan följa projektet i Henriks blogg på hemsidan.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Fjällvandring Kan man inte åka tåg till fjällen längre?
- Fjällvandring Midsommar. Sarek eller?
- Allmänt om friluftsliv Proviant i Sulitjelma
- Fjällvandring Vandring utmed Låddejåhkå?
- Allmänt om friluftsliv Gastub på resa
- Miljöpåverkan Tråd för klimatdebatt
- Vandringsleder Vandra från Adolfström uppströms Laisälven
- Fjällvandring Vandra från Tjäktja till Nallo, går det att göra på en dag?