Jag har en Trimble (Pathfinder Pocket) som jag kopplat på serieporten på en bärbar dator. För nån vecka sen var jag ute och testade paketet i bilen i norra Uppland. Jag tog in koordinaterna från GPS:en i ett VisualBasic-program där jag lade den aktuella avlästa punkten ovanpå en karta i jpg-format med georeferens.
Till min förvåning hamnade avläsningen från Trimble-GPS:en ca 100m väst-syd-väst om den korrekta punkten. Efter en korrigering i VB där jag helt enkelt "lade till" en off-set så fick jag utmärkt precision, i det närmaste på metern exakt.
Vet någon vad denna off-set kommer sig av? Den är cirka 100m väst och 50m syd. Har redan försäkrat mig om att det inte är kartan som ligger fel.
MVH
Micke, Gävle
Till min förvåning hamnade avläsningen från Trimble-GPS:en ca 100m väst-syd-väst om den korrekta punkten. Efter en korrigering i VB där jag helt enkelt "lade till" en off-set så fick jag utmärkt precision, i det närmaste på metern exakt.
Vet någon vad denna off-set kommer sig av? Den är cirka 100m väst och 50m syd. Har redan försäkrat mig om att det inte är kartan som ligger fel.
MVH
Micke, Gävle