Rita gränser i Mapsource
Ytterligare en kommentar till mitt tidigare svar i tråden.
Du skriver att du vill se gränserna överlagrade på din Friluftskarta!
Enklaste sättet att få in kartgränser i din GPS är att rita spår som följer gränserna och sedan föra över dessa till din GPS. Du kommer då att se gränsspåren överlagrade på din Friluftskarta.
I Mapsource hittar du "rita spår" funktionen under "Verktyg/rita spår".
Det går alltså att rita spår direkt i Mapsource och sedan överföra dessa till din GPS.
Problemet att rita upp gränser som spår direkt i Mapsource är att veta var gränsen går. Det kan vara ett stort jobb att kolla koordinater för gränshörn och sedan direkt rita in gränsen i Mapsource.
- Ett sätt kan vara att gå med din GPS till de olika gränshörnen och mäta upp koordinaterna som waypoints som du överför till Mapsource. Därefter ritar du ett gränsspår genom gränshörnen.
- Ett annat sätt är naturligtvis att gå längs gränsen och få ett gränsspår i GPSen som du sparar och kan överföra till Mapsource. Detta är ju ganska så jobbigt om jaktområdet är stort och du kanske inte heller vet exakt var gränsen går i terrängen.
Detta problem undviker du om du i stället ritar spåret på en karta där du kan se spåret., t.ex. Kartex med "RIK"karta eller Fugawi med skannad kalibrerad papperskarta.
/Bernt