Hej där ja har inte haft någon ryggsäck sen 1969 men nu vill ja köpa en men vad tänker mej en dag säck eller för kanske en övernattning ser att det finns ju hur mycket som helst men vad är bra för pengarna, kom med tips tack.
Stefan
Du måste nog bestämma dej om du ska övernatta eller inte då det skiljer väldigt mycket i volym på utrustningen du ska ha med dej. Tält, sovsäck och liggunderlag tar en hel del plats.
När du bestämt vilken utrustning du ska få plats med i säcken så får du prova lite olika säckar och se om någon passar dej. Fundera också på om det är något särskilt du prioriterar exempelvis vikt, bra bärsystem, frontöppning, vattentät osv.
"Bra för pengarna" är en säck som du är nöjd med och inte behöver byta efter ett tag.
Tack för ditt svar ja har förstått att nu mera är det en djungel när det gäller säckar man kanske ska gå på en säck för övernattning men som man även kan ha för dagsturer ,,,,,, Stefan
Har nu haft den först 3 veckor som turist i Kambodja och Vietnam. Sedan 3 veckor Mtb cyklande i Mekongdeltat och nu senaste veckorna åkt runt i Japan
funkar även som skridskosäck...
1 Verkligt volymbehov. Ruta upp en flyttlåda på insidan i decimeterstora rutor så vet du volymbehovet på din säck.
2 Passa på din rygg. Vet bara en metod som duger. Pröva alla säckar du hittar som fyller volymbehovet.
3 Vad får din säck väga? Är en för tung pröva en lättare....
4 Vem har sagt att det här skall vara lätt eller snutit ur andras råd.
go tur
Du måste nog välja användningsområde först. Vill du ha en ryggsäck för dagstur ELLER övernattningstur m tält? Enligt min erfarenhet svårt att kombinera det hela.
Du måste nog välja användningsområde först. Vill du ha en ryggsäck för dagstur ELLER övernattningstur m tält? Enligt min erfarenhet svårt att kombinera det hela.
Går gör det väll även om det inte är optimalt. Antingen köper man en säck på ca 60l där man kan packa ner tältutrustningen och får leva med att säcken är onödigt stor dom gånger tältet inte får följa med eller så köper man en mindre säck och hänger tält och kanske något mer på utsidan dom gånger man tänkt tälta.
Om jag hade vetat att jag skulle gå några längre sträckor med tält så hade jag valt den större säcken. Att hänga saker utanpå en mindre säck kan bli en otrevlig upplevelse då dom ofta har ett enklare bärsystem och risken är större att viktbalansen blir fel. Man kan också tycka att det är bättre att köpa en lite dyrare säck som åtminstone passar det ena behovet perfekt än att köpa två billigare och kanske rentav dåliga säckar.
Jag själv har en Klättermusen Röskva 65L och är otroligt nöjd. Mycket bekväm att bära och man bör få ner allt man behöver för en eller några tältnätter. Den finns här: http://www.outnorth.se/klattermusen/roskva-65l#Ebony
Där har du öppet köp med fri returfrakt.
Prisnivån har nog inte nämnts i tråden. Vad får det kosta?
Hej! Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla
för att täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå
av annonsblockering för Utsidan så stöd oss gärna genom att
teckna ett plusmedlemskap istället -
då kan du dölja alla annonser!