Hej!
Jag pysslar med att rita grottkartor och har nu råkat ut för ett problem. Man använder sig bl.a. av en precisionskompass när man genomför själva karteringen, och trots att denna tydligen ska visa så exakta mätvärden så måste den kalibreras.
För att kunna kalibrera kompassen så måste jag jämföra mätvärdena jag får i kompassen med den verkliga bäringen mellan två (eller fler) punkter. Nu är det inte helt enkelt att räkna ut den exakta bäringen mellan två punkter. Det ska vara med en decimals nogranhet nämligen.
I en gps går det att få fram bäring mellan 2 waypoints men då är det bara hela grader och det räcker inte. Dessutom ska man få fram en bäring som är relativt magnetiskt norr, inte geografiskt norr.
Finns det något dataprogram som klarar av sådan beräkningar?
/Roger
Jag pysslar med att rita grottkartor och har nu råkat ut för ett problem. Man använder sig bl.a. av en precisionskompass när man genomför själva karteringen, och trots att denna tydligen ska visa så exakta mätvärden så måste den kalibreras.
För att kunna kalibrera kompassen så måste jag jämföra mätvärdena jag får i kompassen med den verkliga bäringen mellan två (eller fler) punkter. Nu är det inte helt enkelt att räkna ut den exakta bäringen mellan två punkter. Det ska vara med en decimals nogranhet nämligen.
I en gps går det att få fram bäring mellan 2 waypoints men då är det bara hela grader och det räcker inte. Dessutom ska man få fram en bäring som är relativt magnetiskt norr, inte geografiskt norr.
Finns det något dataprogram som klarar av sådan beräkningar?
/Roger