#1
|
|||
|
|||
Hetrsöträsket Luleå
Är det någon ide att fiska där?
Vad bör man använda? Någon med erfarenhet? Skickat från min SM-G950F via Tapatalk |
#2
|
|||
|
|||
Citat:
Men iaf på regnbågen är det bottenmete som gäller. Räka eller powerbait. Spinnar funkar också. |
#3
|
|||
|
|||
Citat:
Skickat från min SM-G950F via Tapatalk |
#4
|
|||
|
|||
Dålig på det där men gå in på wildmarksshoppen och fråga dom har nog lite tips!
|
#5
|
|||
|
|||
Röding är svårfiskat. Långdrag är förstås bra Men kräver båt. Min erfarenhet är att små flugor ibland ger bra. Mycket bättre att rikta mot öringen och se rödingen som en bonus. Kanske finns det också harr där du ska vara? Fortfarande ju flugor bra grejor. Annars pyttesmå drag eller små spinnare. Själv gillar jag med Mepps spinnare I storleken två eller tre. ABU Lill-öringen är ett bra drag. Ha tunn lina så att du kommer ut en bit. Se också till att den har lite dragstyrka.
|
#6
|
|||
|
|||
Borde förresten kompletterat med tipset småspinnare från vibrax Samt ABU droppen. Blanka färger och kanske blå prickar i sol och mer mörk och svart för natten. Koppar fungerar ofta väldigt bra i fjällen. Kanske någon liten och lätt toby. Gällande flugor tänker jag att nymfer oftast fungerar bättre än torrt om man är ovan, speciellt om man använder dem ihop med kastspöet.
|
#7
|
|||
|
|||
Tips
Citat:
För några år sedan såg vi en äldre herre som fiskade långdrag från land och drog upp röding efter röding. Allt går om man vill ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|