Aktuellt: Artikeltävlingen är avgjord
|
Gör det själv Förbättra och laga |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
#1
|
|||
|
|||
Pek-tyg ("Touch"-tyg), som centimeter-vara?
Jag har några äldre femfingervantar som jag gillar men jag kan inte sköta pekskärm med dessa vantar på. Vill därför modifiera dem så de blir pek-vantar (det som på svengelska brukar kallas "touch-vantar"), genom att montera lite pekvänligt tyg eller liknande på fingertopparna.
Nje, jag vill inte klippa av och göra torgvantar - det blir för kallt. Någon som kan tipsa om något bra att sätta på fingertopparna? Tyg, tråd, något på tub som stelnar? Det är ju inte många kvadratcm som jag behöver, kanske 3 fingrar * 2 händer * 2cm2 per par vantar. Det ska givetvis inte repa skärmarna jag pekar på. Jag vill inte heller klippa sönder ett par färdiga pekvantar, då kan jag ju lika gärna använda dessa "hela", syftet är mer att kunna nyttja de vantar jag har, fast med liten förbättring. /Patrik |
#2
|
|||
|
|||
Något elektriskt ledande lim.
Tror faktiskt jag sett en tråd om det här elelr annat ute-forum. |
#3
|
|||
|
|||
Hittade en artikel om detta, gammal men ändå.
https://www.pcworld.com/articl ... capable.html |
#4
|
|||
|
|||
Har även hjittat artiklar som tråd med metall i men finns färdigt tyg att köpa eller något att spraya/kleta på (och sedan torkar) som funkar bra utan att skada/smutsa ner skärmen?
/Patrik |
#5
|
|||
|
|||
Jag har några meter ledande tråd liggande. Funkar alldeles utmärkt. I början gjorde jag fel, sydde för mycket. Man behöver bara ett par stygn på "träffytan". Ska se om jag kan hitta var jag köpte min. Var från utlandet, det minns jag.
|
#6
|
|||
|
|||
Hittade! Och de finns kvar. Tyvärr blir det väl lite dyrt nu med PostMords pålagor.
http://conductivethread.ca/ |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|