Klocka med alla funktioner

Hej!
Någon som vet om det finns någon klocka som har alla funktioner?

Med alla menar jag

-höjd
-djup
-temp
-kompass

-you name it...
 
Jag följer med på samma spår.
Finns det en klocka som kan visa höjd, djup och barometer?
Jag har en gammal sådan men den fungerar dåligt och skulle behöva en ny.

Niklas
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Förklara för en som inte begriper.. Blir det inte bara skit med en sådan klocka? Det jag vet är att klockor med "dykfunktion" är helt odugliga till dykning, dom passar bäst som raggningsklocka i baren.. Borde det inte vara bättre med en klocka till respektive funktion eller så få funktioner så möjligt..
 
Visst finns det..

Har själv en "klätterklocka" av märket Casio, den visar höjd , djup, och har barometer. Kostade en tusenlapp för 8-10 år sen i vanlig uraffär och funkar bra än.
En nyare modell finns som även visar temp och kan visa barometertryck grafiskt från senaste dagarna, runt 2000:- i närmsta uraffär.

Johnny
 
Ju fler funktioner ju mindre bra

Visst är det kul med prylar men när de har allt i ett så blir det ett par mätinstrument som fungerar mindre bra.

Jag har haft en Casio med höjd och djup. Den var värdelös på höjd hade ingen temperaturkompensation men det var ca 25 år sedan så det är historia.

Jag har en av Suuntos värstingar som har höjd, lufttryck, lutning, kompass, temperatur, hjärtfrekvens, PC-interface tidtagning alarm mm mm.
Klockan heter X6 HR eller något liknande.
Det mesta fungerar över förväntan bra men kompassen litar jag inte på. Den verkar inte fungera alls när man har pulsmätning gående och jag är tveksam till den när pulsmätningen är bortkopplad.

Djupmätning ställer helt andra krav än lufttrycksmätning, jag har svårt att förstå att ett instrument skall kunna klara bägge dessa bra.

Bestäm dig för vad som är viktigast för dig av din önskelista och ta reda på omdömen från kritiska personer som testat respektive instrument innan du slår till.

Nokia har för övrigt en intressant telefon på väg ut som innehåller mycket av detta + GPS-tillsats.

Djup fanns inte med på Casion som länkades till ovan. Modellen finns att få tag på i Sverige och även på http://www.globetrotter.se (själv så avstår jag från Casio pga erfarenheterna ovan).

Thure
[Ändrat av thureb 2004-04-06 kl 16:46]
 
-Patric-; sa:
klockor med "dykfunktion" är helt odugliga till dykning, dom passar bäst som raggningsklocka i baren..

Jag fridyker och har klarat mig utmärkt med min gamla Casio. Den visar djup i saltvatten, minne för maxdjup och djupalarm. Jag tycker det är intresant att se hur djupt jag dykt och inget annat.
Den inbygda höjdmätaren och barometern är trevliga att ha när man är ute och vandrar i fjällen. Det är ju inget precisionsinstrument men man kan ha det som en fingervisning. Skall man ha separata apparater för olika ändamål kan det bli en massa grejjer på armen till kostnader som är orimliga för vanligt friluftsliv (Casion kostade 800 SEK).

Niklas
 
niki; sa:
-Patric-; sa:
klockor med "dykfunktion" är helt odugliga till dykning, dom passar bäst som raggningsklocka i baren..

Jag fridyker och har klarat mig utmärkt med min gamla Casio. Den visar djup i saltvatten, minne för maxdjup och djupalarm. Jag tycker det är intresant att se hur djupt jag dykt och inget annat.
Niklas

Jag pratar om apparatdykning.. Vid fridykning så spelar inte tiden och djupet samma roll som vid apparatdykning där tryckfallssjuka kan bli aktuellt om sakerna inte lirar.. De e oxå en jävla skillnad att vara nere 1-2minuter på ett andetag och 70minuter på Nitrox, eller?

Är man inte intresserad av ett exakt verktyg för att mäta, då kan multifunktionsklockorna vara intressanta.. Men för alla som behöver exakt data så skall man nog satsa på annan utrustning.
 
niki; sa:
Den inbygda höjdmätaren och barometern är trevliga att ha när man är ute och vandrar i fjällen. Det är ju inget precisionsinstrument men man kan ha det som en fingervisning.
Niklas

Nä det kan man lungt säga då det kan slå på flera hundra meter i höjd om man inte kalibrerar den titt som tätt.

/mattias
 
-700

____________________________________________________
Djup fanns inte med på Casion som länkades till ovan. Modellen finns att få tag på i Sverige och även på http://www.globetrotter.se (själv så avstår jag från Casio pga erfarenheterna ovan).
_______________________________________________________

Altitude -700 meter måste väl vara djup ?

Johnny
 
Re: -700

JohnnyL; sa:
____________________________________________________
Djup fanns inte med på Casion som länkades till ovan. Modellen finns att få tag på i Sverige och även på http://www.globetrotter.se (själv så avstår jag från Casio pga erfarenheterna ovan).
_______________________________________________________

Altitude -700 meter måste väl vara djup ?

Johnny

Nej. Det är bara en indikation på att klockan kan mäta lite högre lufttryck.

Vattentrycket på 10 meters djup är ca 2 atmosfärer dvs det skulle motsvara lufttrycket sisådär 10 000 meter (siffran är en gissning) ned i jordskorpan.

Thure

Hoppsan upptäckte ett fel ovan http://www.globetrotter.de skall det vara.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips

  • Hold your horses! eller, Sakta i backarna.

    Hold your horses…eller Sakta i backarna! Jag sitter vid jokken Njabbejokkå vid backen ned till Suorva. Jag sitter här och pustar efter den mycket ...
    Anders_sthlm
  • Norra Mora vildmark

    Norra Mora vildmark är ett stort naturreservat i det nordvästra hörnet av Mora kommun, drygt 6 mil norr om Mora. Stora delar av området ligger mer än ... 2 kommentarer
    hansnydahl
  • Vandring på Hoverberget 250629

    En fin promenad med min son Emil. Upp på Hoverberget, fika, kika på Rämnaren och gå ner på andra sidan.
    personnvik
  • Mitt-Skåne - Vulkaner och Mangroveträsk

    Vi vandrar på små skogsvägar. Kanske samma sträcka som Karl XI marscherade under de skånska krigen i sin jakt på Snapphanarna.
    Anders Hermansson
  • Bestigning av Kilimanjaro, del 3, slutet

    Kilimanjaro-dagboken, del 3 ”Jag mår lite bättre idag”, sa Richard när vi alla samlades i mattältet för frukost. ”Jag tog en paracetamol och tro ... 1 kommentar
    explorermikaelstrandberg
  • En utenatt i månaden – ett äventyr som blev en livsstil 

    Allt började med en fråga: ”Vad ska du göra efter det här?” Det var efter att jag fått utmärkelsen ”Årets näräventyrare 2012” och mina äventyr börjat ...
    Helena Rosquist
  • Bokskogens spännande historia - Bönderna som plundrade vinkällaren

    Sommaren 1811 var det revolutionär stämning bland allmogen. Tvångsutskrivningar till Sveriges deltagande i Napoleon-krigen var minst sagt populärt. ...
    Anders Hermansson
  • Vandring runt Skoarkki - 2

    Andra delen av vandringen runt Skoarkki. Vandringen fortsätter genom dalgångarna/bergspassen Skájdásjvágge och Basstavágge. Tid: 27:e juni till ... 2 kommentarer
    hansnydahl
  • Vuojnestjåhkkå

    En dagsutflykt till den 1968 meter höga toppen av Vuojnestjåhkkå. Därefter var tanken att jag skulle vandra runt Sarektjåhkkåmassivet och tillbaka ... 3 kommentarer
    hansnydahl
  • Stanna eller gå vidare?

    Någonsin funderat på om det är läge att stanna i lägret eller sänka huvudet och pusha vidare? Det är svårt att säga att såhär är det, var gränsen går ...
    Daniel Vilhelmsson Wesén