Kamerastativ till cykel

Jag fick ett mail av någon förra sommaren (?) om mitt kamerastativ till cykeln. Då hittade jag inte kamerastativet trots att jag sökte en hel del. I samband med en städning i källaren har jag nu hittat mitt kamerastativ. Är det någon som känner igen sig och fortfarande är intresserad så skicka ett mail igen, så ska jag skickar en bild om några dagar.

Per Brune
 
Det var visserligen inte jag som stod för brevet men nu blev jag nyfiken. posta gärna bilderna här på sidan.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Foto på kamerastativ till cykeln

Jag har nu fotograferat mitt kamerastativ som jag gjorde 1977 till cykeln.

Jag har använt ett stativ till en "sökarlykta" som jag köpte när jag var 10-12 år gammal. Sedan en L-profil i aluminium som jag borrade 2 hål i, dels för att fästa i sökarlyktan, och ett hål för en kamerastativskruv. Ovansidan på L-profilen har jag gjort en liten försänkning runt hålet för att rymma en låsning, så att kamerastativskruven inte ska kunna lossna. På ovansidan på L-profilen har jag satt en självhäftande filt (golvskydd för möbler ?) för att inte kameran ska repas.

kamerastativ.jpg


/Per Brune
 
Mer...!

Hej Per!

Vore intressant och få se hur fästet är konstruerat i närbild utan kameran monterad!
Är nog lite hjärnslö då jag inte riktigt förstår hur den är konstruerad genom att läsa textbeskrivningen. Har funderingar att bygga ihop nått liknande. Frågan är dock hur man får tag på en passande kulled då cykeln lutar när man använder stödet...!

Ha en skön sommar.
Verkar som värmen är på väg nu!
Peter
 
Ska fota mera

Jag tog tyvärr bara foton med kameran på monterad. Så jag ska sätta på stativet igen och ta nya bilder. Jag har ont om minnesutrymme på min hemsida (många bilder och trackfiler), så den som vill ha bättre bilder får gärna skicka E-mail till mig så kan jag bifoga bilder i ett E-mail tillbaka. Ska kolla om man kan få 10 Mbyte avgiftsfritt någonstans som Spray eller Passagen (tips emotas gärna).

Per Brune
 
Re: Ska fota mera

Brune; sa:
Jag tog tyvärr bara foton med kameran på monterad. Så jag ska sätta på stativet igen och ta nya bilder. Jag har ont om minnesutrymme på min hemsida (många bilder och trackfiler), så den som vill ha bättre bilder får gärna skicka E-mail till mig så kan jag bifoga bilder i ett E-mail tillbaka. Ska kolla om man kan få 10 Mbyte avgiftsfritt någonstans som Spray eller Passagen (tips emotas gärna).

Per Brune
http://equinox.homelinux.net/public/uploader/

Gratis, du får nog ha ganska mycket, dock bara bilder
 
Re: Mer...!

theDude; sa:
Hej Per!

Vore intressant och få se hur fästet är konstruerat i närbild utan kameran monterad!
Är nog lite hjärnslö då jag inte riktigt förstår hur den är konstruerad genom att läsa textbeskrivningen. Har funderingar att bygga ihop nått liknande. Frågan är dock hur man får tag på en passande kulled då cykeln lutar när man använder stödet...!

Ha en skön sommar.
Verkar som värmen är på väg nu!
Peter

Jag har nu varit ute och skruvat, och tagit fler foton. De finns just nu på min hemsida http://home.swipnet.se/brune/eget_t.html . Eftersom jag har minnesbrist där så lägger jag inte in URL:en här för då kan jag inte radera bilderna utan att det uppstår ett fel här på Utsidan.

Vill man ha justerbarhet i alla 3 dimensionerna (och det vill man ju) får man skarva på en kulled. Detta var den första jag hittade en bild på
905014.jpg

Varje tillverkare av kamerastativ tillverkar nog kulleder. Men då får man genast punga ut med 10 ggr så mycket pengar som jag gjort, även om det är småpengar mot vad digitalkameran kostade.

Den som vill ha fler (oredigerade) foton med full upplösning kan skriva till mig personligen, så ska jag skicka bilder. De är på 800-1000 kbyte/st.


Skulle jag idag göra ett kamerastativ till cykeln skulle jag nog utgå från ett RAM GPS fäste. Eller är det någon som har ett bättre förslag ?.

Tack till de som tipsat mig om ställen där jag kan få mer minnesutrymme för bilder.

Per Brune
 
Ang. kamerafäste!

Hittade ett annat kamerafäste på denna informativa sajten:
http://www.cs.unca.edu/~boyd/touring/cameramount/cm.html
Optimalt om man kunde kombinerade snabbkopplingen och linsskyddet på denna med justerbaraheten och den säkra fastsättning hos Per´s utmärkta kamerafäste!
Har ett dykhus till min digitalkamera(Canon S-30). Funderar på om det skulle fungera att användas på styret med ett snabbfäste i botten?
 
Bra med förklarande bilder

Det är nog bra med gummiupphängning för att dämpa vibrationer. Men skulle jag göra ett kamerastativ till cykeln idag, skulle jag göra ett med 3 frihetsgarder, så att kameran kan ställas in horisontellt även om cykeln lutar (står med stöd och man använder fjärrutslösaren). Helst ska kameran också kunna vridas 90 grader (på högkant). Jag skulle nog använda delar från RAM http://www.ram-mount.com

Scandinavian Photo har tagit bort bilden jag länkade till i mitt förra inlägg, därav det röda X:et i en ruta.

Per Brune
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips