Inspirerad av den diskussion om förbättring av Vista, som florerade här för någon månad sedan, så tänkte jag starta en liknande debatt om Silvas egna kartprogam, Global Map Planner. Sedan tänkte jag maila slutresultatet till Christer Svensson på Silva.
1 Gör Global Map Planner fullt kompatibelt med Kartex, så man slipper konvertera utklipp till bitmapformat (*.BMP). Helst skulle jag vilja öppna Gröna kartan (CD) direkt från Global Map Planner.
2 När jag klistrar in utklipp från kartex, skulle jag vilja ha en option att skriva in koordinaterna för de fyra hörnen på kartexfilen/bitmapfilen. Nu är det bökigt att exakt kunna klicka på hörnen på bitmapfilen, vilket ofta resulterar i 10-20 m breda korridorer mellan varje utklipp. Klart onödigt. Samtidigt vill jag ha kvar det nuvarandet förfarandet när jag scannar in papperskartor, som t.ex. orienteringskartor.
3 När jag har markerat min punkt, skrivit in koordinaterna och markerat OK, så visas också bitmappens lokala koordinater som den markerade punkten har. Dessa lokala koordinater vill jag på ett smidigt sätt kunna editera ifall jag bommade punkten med några meter. Kanske även kunna pila upp/ner på de "lokala koordinaterna". Varför inte samtidigt kunna markera på bitmapbilden exakt var punkten är. Då borde det bli väldigt lätt att exakt kunna finna sin fixpunkt och kartan återges så exakt som möjligt i Global Map Planner.
4 Koordinater. Jag kommer att använda min Silva Multinavigator i mitt jobb som täckdikningsprojektör för att grovt ta ut brunnar, surhålor diken m.fl. intressanta punkter som waypoints för att ha som minnesstöd när jag gör mina täckdikningsplaner. Då vill jag på ett enkelt och smidigt sätt kunna klippa ut wayponitsens koordinater i RT 90 format och klistra in dem i excel - med bibehållna RT 90 värden.
Idag går det dessvärre inte att klppa och klistra mer än en ruta åt gågen. Dessutom klistras de in i WGS 84 format, vilket strular till det för mig helt i onödan. Det går faktiskt snabbare att manuellt stansa in X och Y värdena i Excel än att kopiera dem, trots att vi befinner oss i nådens år 2002 e. kr....
5 Idag går det bara att ange koordinaterna i RT 90 format. Det kan vara svårt att hitta tillförlitliga punkter i RT 90 format på vissa utlänska kartor... Givetvis ska det man kunna ange koordinater enligt alla länders koordinatsystem, åtminstone de koordinatsystem som Silva Multinavigator har sin senaste programversion (2.13).
6 När jag editerar waypointsen i Global Map Planner och klickar på en waypoint, så centreras waypointen på skärmen. Kruxet är bara att waipointsen skyms av det Excel liknade tabellen. Vore det inte bättre om waypointen blinkade på kartan och centrerades på den del av skärmen som inte täcks av det Excel liknande tabellen.
7 Nu lagras waipointsen i den ordning som de lagrades (1, 2, 3, ...). Borde det inte vara möjligt att kunna flippa tabellen till att man såg waypointsen i bokstavsordning? det borde göa det betydligt enklare att hitta, ifall man söker eller vill editera en viss waypoint.
8 Silva Multinavigatorns höjdvärden är ju beroende av lufttrycket. I Global Map Planner bör det finnas en möjlighet att ta bort lufttryckskorrektionen i waypointsen, som ibland kan uppgå till 100 m eller mer (om tryckkorrektionen inte kalibreras särskilt ofta). Eventiellt bör den här funktionen ligga på Navigatorns program istället.
Ja det var mina förslag. Jag är säker på att det finns andra förslag på förbättringar av Silvas Global Map Planner på detta eminenta forum om navigation. Dem vill både jag och Christer Svensson på Silva mer än gärna ta del utav.
/Niklas
1 Gör Global Map Planner fullt kompatibelt med Kartex, så man slipper konvertera utklipp till bitmapformat (*.BMP). Helst skulle jag vilja öppna Gröna kartan (CD) direkt från Global Map Planner.
2 När jag klistrar in utklipp från kartex, skulle jag vilja ha en option att skriva in koordinaterna för de fyra hörnen på kartexfilen/bitmapfilen. Nu är det bökigt att exakt kunna klicka på hörnen på bitmapfilen, vilket ofta resulterar i 10-20 m breda korridorer mellan varje utklipp. Klart onödigt. Samtidigt vill jag ha kvar det nuvarandet förfarandet när jag scannar in papperskartor, som t.ex. orienteringskartor.
3 När jag har markerat min punkt, skrivit in koordinaterna och markerat OK, så visas också bitmappens lokala koordinater som den markerade punkten har. Dessa lokala koordinater vill jag på ett smidigt sätt kunna editera ifall jag bommade punkten med några meter. Kanske även kunna pila upp/ner på de "lokala koordinaterna". Varför inte samtidigt kunna markera på bitmapbilden exakt var punkten är. Då borde det bli väldigt lätt att exakt kunna finna sin fixpunkt och kartan återges så exakt som möjligt i Global Map Planner.
4 Koordinater. Jag kommer att använda min Silva Multinavigator i mitt jobb som täckdikningsprojektör för att grovt ta ut brunnar, surhålor diken m.fl. intressanta punkter som waypoints för att ha som minnesstöd när jag gör mina täckdikningsplaner. Då vill jag på ett enkelt och smidigt sätt kunna klippa ut wayponitsens koordinater i RT 90 format och klistra in dem i excel - med bibehållna RT 90 värden.
Idag går det dessvärre inte att klppa och klistra mer än en ruta åt gågen. Dessutom klistras de in i WGS 84 format, vilket strular till det för mig helt i onödan. Det går faktiskt snabbare att manuellt stansa in X och Y värdena i Excel än att kopiera dem, trots att vi befinner oss i nådens år 2002 e. kr....
5 Idag går det bara att ange koordinaterna i RT 90 format. Det kan vara svårt att hitta tillförlitliga punkter i RT 90 format på vissa utlänska kartor... Givetvis ska det man kunna ange koordinater enligt alla länders koordinatsystem, åtminstone de koordinatsystem som Silva Multinavigator har sin senaste programversion (2.13).
6 När jag editerar waypointsen i Global Map Planner och klickar på en waypoint, så centreras waypointen på skärmen. Kruxet är bara att waipointsen skyms av det Excel liknade tabellen. Vore det inte bättre om waypointen blinkade på kartan och centrerades på den del av skärmen som inte täcks av det Excel liknande tabellen.
7 Nu lagras waipointsen i den ordning som de lagrades (1, 2, 3, ...). Borde det inte vara möjligt att kunna flippa tabellen till att man såg waypointsen i bokstavsordning? det borde göa det betydligt enklare att hitta, ifall man söker eller vill editera en viss waypoint.
8 Silva Multinavigatorns höjdvärden är ju beroende av lufttrycket. I Global Map Planner bör det finnas en möjlighet att ta bort lufttryckskorrektionen i waypointsen, som ibland kan uppgå till 100 m eller mer (om tryckkorrektionen inte kalibreras särskilt ofta). Eventiellt bör den här funktionen ligga på Navigatorns program istället.
Ja det var mina förslag. Jag är säker på att det finns andra förslag på förbättringar av Silvas Global Map Planner på detta eminenta forum om navigation. Dem vill både jag och Christer Svensson på Silva mer än gärna ta del utav.
/Niklas