Torrt Terra Nova-tält

Har gjort en liten fix för att slippa sätta upp innertältet först på mitt Terra Nova Solar Photon 2.
En liten "sele" av 2mm Spectra/dyneema-lina.
Jag kan välja om jag vill ha ett enväggstält, det blir lättare och mycket billigare än att köpa footprinten, eller sätta upp innertältet efter att jag satt upp yttertältet och garanterat få sova i ett torrt tält.
När det används som enväggstält behövs också färre tältpinnar, 4 st färre om jag låter "selen" sitta kvar under övernattningen, eller 1 färre om jag spänner fast tältstängerna med de små mini-fästena jag gjort.

Vid användning som enväggstält behöver jag också en polycryo bottenduk.

Kostnad: 6 meter lina, 60 kr. Polycryo bottenduk ca 60 kr.
Totalt 120 kr.

Vikt: Linor 13 g, polycryoduk inte tillskuren ännu, den blir mellan 60-70 g.
Insparat på tältpinnar 5 eller 20 g med 1 eller 4 pinnar färre.
Alltså total max/min vikt med detta system ca 73/58 g.
Med innertält blir vikten 13 g extra.

Köpealternativ: Solar Photon 2 /Solar Competition 2 Superlite Footprint, 91 g och otroliga 200£, det blir väl nästan 2500 kr.

Solar Photon 2 / Solar Competition 2 Footprint, 238 g och 45£, ca 500 kr.
 
Bilder

Bild 1 tältstänger med innertältet.
Bild 2 tältstänger med selen.
Bild 3 detaljbild sele.
Bild 4 extra fästen för att sätta upp med tältpinnar.
 

Bilagor

  • 20141018_181917.jpg
    20141018_181917.jpg
    34.1 KB · Visningar: 1,725
  • 20141018_182437.jpg
    20141018_182437.jpg
    30.8 KB · Visningar: 1,658
  • 20141018_182452.jpg
    20141018_182452.jpg
    29.7 KB · Visningar: 1,691
  • 20141018_182556.jpg
    20141018_182556.jpg
    36.1 KB · Visningar: 1,646

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för ett intressant inlägg. Hur gör du när du spänt på yttertältet? Kryper du in och krokar fast innertältet?
 
Tack för ett intressant inlägg. Hur gör du när du spänt på yttertältet? Kryper du in och krokar fast innertältet?

Ja, enklast så, selen kan sitta kvar. Det går ju plocka bort den när man håller på också, men då blir det en massa fler moment i uppsättningen.
Detta konceptet fungerar nog på de flesta tält där innerduken normalt spänns upp först, men i detta fallet är det enkelt att spänna ut innertältet med tältpinnar när det satts upp, det finns nog många andra tält där det blir betydligt krångligare.
 
Fälttestat!

Ja, då var första natten i tältet testat, blött i marken, ca 0° som minimitemp och vindstilla.
Ändå minimalt med kondens efter natten med mig och hunden i tältet.
Jag hade en provisorisk golvduk bestående av en sopsäck i väntan på att jag ska få levererat en polycryoduk.
 

Bilagor

  • 20141031_091358.jpg
    20141031_091358.jpg
    60 KB · Visningar: 1,437
Hur har det gått med den där lösningen?

Några problem med att bågändarna glider ur öglan och medföljande haveri?
 
Ursäkta sent svar, är inte inne här så ofta.
Jag har använt tältet utan innertält 4-5 gånger, utan problem.
Öglorna är ganska små, så de glider inte helt lätt av tältstången. Detta är nödvändigt, annars glider de snarare upp över tältstången än ner.
Haveri skulle det bli oavsett.

I ett worst case scenario där ett haveri sker och tältduken ramlar ner över mig, så får jag spänna upp det igen, fem minuter förlorad sömn kan jag nog leva med.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips