Stetind

Jag och min bror ska upp till Lofoten i slutet av Juni, men då är det nog för tidigt att klättra Stetind.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Sydpillaren. Sist vi var på Lofoten så hade vi den inplanerad, men då var det mycket snö på insteget, så vi blev avrådda att ens prova att ta oss fram dit pga ras risken.
 
Om nån är sugen på enm snabb tur så är jag på. Kommer vara i Tromsö hela sommaren och jobba men kör gärna ned typ fredag kväll och kan klättra fram till söndag kväll.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

avslut210607

Avslutat
Jag är sjukt sugen och har ingen partner spikad än. Öppen för idéer, samåkning mm Vi kanske kan bli ett gäng?
 
Senast ändrad:
Jag är också intresserad men kan nog bara helger. Kommer att jobba på Skjervöy från mitten av juni. Var där förra året i början av juli men då var det snö kvar.
 
Det här låter oerhört intressant, verkar finnas intresse för en hel gruppresa :) Stetind står högt på listan och kan tänka mig att åka bara för den. Slutet av juli mest intressant för min del.
 
Datum

Oj, många var intresserade, kul.
Min plan är ett försök v 32. I dagsläget är vi två klättrare från Falun
och ett replag till vore bara kul/bra.
 
Jag vill!

Hej allihopa!

Som sagt, fjället väntar! Vilka datum kan dom flesta?
Vem tar med fiskespö? Det finns gott om fet makril i fjorden har jag hört!

Med vänliga hälsningar

Kaj
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.