Vandring på Island

Jag har en del funderingar på att vandra på Island.

Skulle vilja ha lite tips om det. Någon som har erfarenhet?

Var är det som bäst? Nåt som är lämpligt för en tur på ca 10 dagar.

Tacksam för svar/Chris
 
Hej,
Laugarvegurleden är nog Islands mest kända led. Den börjar i Landmannalaugar och slutar vid Skogarfoss. Totalt 6dagar, de flesta avslutar efter 4 dagar i Pörsmörk. Men jag skulle absolut råda att gå vidare till Skogarfoss. Landmannalaugar är en otroligt fin plats och värd att stanna några dagar. Det finns flera dagsturer man kan göra med utgångspunkt från vandrarhemmet/ camping i Landmannalaugur. Bra avkoppling får man i de varma vattenkällorna efter en tur upp på Blåhnukur.

Skaftafjell är en annan nationalpark med mycket bra vandring men Laugarvegurleden är att föredra.

Har du mer tid över så besök också Jökulsarlön och i norr Myvatn och omgivningen. Det senare hann tyvärr inte jag.
Lycka till med resan, Veni
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Hornstrandir uppe i nordväst är otroligt fint och inte så fullt med folk som Laugarvegur. Nackdelen är väl att det inte är så spännande geologiskt som Islands inland och dessutom är det lite knepigt att ta sig dit.
 
När jag vandrade på Island (Landmannalaugar) åkte vi buss ut o tillbaka till Reykavik. Har för mig att det inte var billigt.

Har hört att liftarkulturen är god på Island. Utanför turistsäsong går det nämligen inga bussar. Mycket dåligt utbyggd kollektivtrafik m andra ord.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.