Tälta "inom" Ahkkamassivet?

Årets vandring planeras i högsta hugg och det verkar som om Ahkka är en god kandidat.

Är det någon som vet utifall det med godtagbar komfort går att tälta "inom" ahkkamassivet och därmed etablera en Advanced Base Camp för att bättra på toppchanserna (bonus är förstås att upplevelsen optimeras, karglandskapstältning brukar vara skoj). Tänkte om någon har röjt tältplatser nära sjöarna vid 1350 meters höjd, till exempel. Eller vid sadeln mellan 1604 och 1676.

Väntar mig ingen fyrastjärning fjädrad bäddmadrass men ett krav är att slippa smälla upp tältet (3-4 manna) över spetsiga stenar av storleken skokartong.
 
Jag har tältat vid en av sjöarna nedanför hylljökeln. Bra underlag, behövs inte röjas alls där. Kan lägga upp en bild när jag tagit mig upp ur soffan. :)

Går garanterat på sadeln också men där är det lite stenigare.
 
Här våra tält vid en av sjöarna nedanför Hylljökeln.
 

Bilagor

  • Akka_MG_0359.jpg
    Akka_MG_0359.jpg
    73.8 KB · Visningar: 970

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips