Någon som vandrat på Senja eller i Lyngsalpene?

Hej

Jag och en kompis planerar en tur i Norge på 4-5 dagar i på ön Senja eller Lyngsalpene i mitten av juli i sommar. Har nu tittat igenom internet i ett par dagar men hittar inte så mycket information om turer man kan gå som är några dagar långa.

Senja kan vara intressant för att det är så nära havet och Lyngsalpene verkar vara riktigt spännande för att topparna där är lite högre än de på Senja. Det jag oroar mig för är att det kan vara svårt att hitta bra sammanhängande leder i områdena då det finns byar och bilvägar på båda platserna.

Nån med erfarenhet eller rekommendationer?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Lyngsalpene tror jag definitivt kan vara mer spännande på grund av de högre topparna. Finns en bra virituell topografisk karta över i stort sätt hela norge här: http://www.inatur.no/ (Karta längs ner till höger). Bra tips även för er som inte funderar på att vandra i området. Problemet är att det saknas historier online om personer som vandrat flera dagar i just Lyngsalpene. Detta kan tyda på att området inte lämpar sig för det.

Har redan kollat in hemsidan om Senja och många fler. Finns inte mycket information om turer på över en dag där. Hittat lite information på visitnorway.no där de rekommenderar en vandring tvärs över Senja som ligger på 70 km.
 
Ja, det du vill gøra ær att vandra på stællen med vældigt alpin karaktær med vassa tinnar och torn. Har ingen lokal kænnedom men nær jag var på Senja och i Lyngsalperna kænde jag att fotvandring skulle vara svårt, kanske omøjligt utan en vældig massa rekognosering. Har en kollega från Senja men han ær tyværr inte på jobbet just nu.
 
Skulle vara riktigt grymt att höra vad din kollega har att säga om området! Tror du att han/hon har möjlighet att maila mig (thomas.taliaferro@gmail.com), eller att du skulle kunna skriva ner ett par rader kring vad han/hon tror om vandring i området.
 
Lyngen

Jag och ett gäng gick en knapp vecka i Lyngen i somras. Åk dit. Det är varierande terräng, branta toppar, glaciärer nära havsnivå, fantastiska vyer och i princip helt folktomt. Fyra-fem dagar räcker hyfsat men har ni möjlighet så förläng lite. Kanske ta en vilopaus i en mysig hytte efter halva tiden?

Såhär gick vi: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=739547
 
Mina tankar

Det är några bra inlägg här, men känns som jag bör komma med min input också.

Jag har bott i Tromsø i 9 år nu och har varit en del både i Lyngen och på Senja. Och det jag har kommit fram till är att om jag vill ha flerdagarsvandring bortom civilisationen, i svensk Kungsledenstil, så är det närmaste efter mina krav inre Troms (Divialen och runt där) och områdena nära svenska gränsen som gäller. Eller bara dra till norra Sverige helt enkelt.

Men, både Lyngen och Senja är fantastiskt fina områden, om än av lite olika karaktär.

Lyngen:
Om ni gillar "alpin stil", lättpackning, glaciärutrustning osv och inte bryr er så mycket om ni får se vägar/hus och komma ned till "civilisationen" emellanåt så är ju Lyngen ett bra alternativ. (Turförslaget i ett tidigare inlägg tycker jag för övrigt ser bra ut)

Senja:
Om ni vill ha mer traditionell flerdagars fjällvandring, kanskje med fiskspö?, ägnar sig nog Senja bättre. Gå genom Ånderdalens Nasjonalpark till exempel.

Men, om ni är bilburna, gillar toppturer och vill få med er det bästa av områdena? Då skulle inte jag ha fokuserat på flera dagars sammanhängande tur, utan hellre försökt acceptera synen av vägar och hus och gjort det till en kombinerad topptur/tältningstur på "Yttersia" (utsidan, alltså på västra kusten) av Senja (som är otroligt vacker), eller i norra delen av Lyngen. Sova vid havet, gå toppturer på dagarna, eller kombinera med en övernattning lite längre in i fjället.

Annars kan jag rekommendera kartan på denna site:

http://www.godtur.no

Där finns alla Turkart i skala 1:50000. Otroligt praktisk.
 
Tack för alla riktigt bra tips. Uppskattas verkligen! Tror att det blir Lyngsalpene i sommar.

Nästa steg blir att försöka ta sig dit. Att visa respekt vår vår planet och naturen är viktigt för mig och på grund av det vill jag absolut inte flyga. Jag såg att tåg ska gå från Stockholm till Narvik och att man därifrån kan ta bussar till Tromsö. Detta borde betyda att bussar även går till Lyngsalpene.

Hur tar man sig från Stockholm till Lyngsalpene på bästa sätt utan flyg?
 
Bussar

Tror dom håller på å byter bussbolag häruppe, i alla fall i Tromsø, så det blir lite sketchy att rekommendera en specifik operatör.. Men när det gäller allt av kommunal trafik, bussar, färjor osv så skal "Ruteopplysingen 177" ha aktuella turtabeller. Kan också bara ringa 177 när som helst för att få hjälp där (men kanske inte från svenskt abb när jag tänker efter..)

http://www.177nordland.no/

Sök efter antingen

Narvik Rutebilstasjon (där omkring stannar tåget)

eller

Narvik Amfi (köpcenter, några minuters promenad, lätt att hitta)

till

Lyngseidet

Nån buss från Narvik har i alla fall tidigare korresponderat med tåget. Men om ni inte får studentpriser och/eller kan beställa biljetter tidigt så kan det faktiskt bli dyrare med tåg + buss än att flyga. Bussarna är dyra.. Nåt att tänka på det också kanske?

Lycka till!

N
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips