|
|||||||
| Lättpackning Allt om att packa lätt |
Forumet drivs i samarbete med
Fjäderlätt
|
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
#1
|
|||
|
|||
|
NeoAir kommer i April
Finns på thermarest-siten nu: http://www.thermarest.com/product_de...?pID=134&cID=1
Rätt dyrt, USD 170 för det stora, vad blir det i svensk butik? Minst 1500 kronor antar jag, kanske ännu mer.. Men det blir nog ändå svårt att inte köpa, stort steg framåt i värme vs vikt med hög komfort. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Grymt pris. Nu är jag mest intresserad av Small, även om Medium ger förhållandevis mycket mer liggyta utan att hamna väldigt högt i vikt. Men de mindre varianterna är ju inte direkt gratis heller.
Jörgen |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Någon som har provat att ligga på ett kort liggunderlag som är så högt? Blir det inte obekvämt vid skarven?
Men jag säger som Jamo: lite svårt att inte köpa... Dyrt dock, men det visste vi ju. Kanske ändå inte så jättemycket dyrare än annat från Thermarest eller Exped med tanke på prestanda/kg. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Jag har testat att ligga på mitt Ether-thermo som man gör på ett i Small storlek och tyckte att det var riktigt bekvämt.
Man kan ju dock inte blåsa upp det så mycket att det är stenhårt, för då blir det obekvämt Jag är också intresserad av det i Small och har varit i kontakt med Jocke på GetOut om det. Detta svar fick jag: Citat:
//Peter |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Jag har ju i en hel del år kört med Thermarest "gamla" korta och tjocka (120 * 5 cm) och blåser alltid upp det tills trumhinnorna protesterar. Sedan har jag ett cellplast under benen. Nivåskillnaden, som då hamnar i knähöjd/lårhöjd, kan då vara lite obehaglig i vissa lägen, men det är ju ganska enkelt att jämna ut den saken med några prylar, typ en hoprullad regnjacka (ja, torr...). Man kan lägga lite matpaket där också om man vill, t om ovanpå cellplasten. Enligt min uppfattning behöver man inte något särskilt mjukt under den delen av kroppen, eftersom det är ganska liten del av kroppsvikten som befinner sig där. Men det är definitivt inte behagligt att ha en nivåskillnad som s a s får knäna att säcka åt fel håll om man ligger på rygg t ex.
Jörgen |
|
#6
|
|||
|
|||
|
De kör växelkursen 1$ = 10 SEK (svaret från GetOut)...
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Huh???
Var blev revolutionen av?
Ett Pro-Lite reg väger 270g mer och har 5*2cm större packvolym än motsvarande Neo-Air, men P-L är då 3,8 cm tjockt. Ni får har lite överseende om det är nåt jag missat, har inte fått mer än 2-3 timmars osammanhängande sömn per natt de senaste 10 dygnen så skallen känns lite mosig. peter |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Ser fram emot
oberoende omdömen och test. Lite skeptisk avseende isoleringen är jag skall medges.
Thure |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Jag är fundersam om prasslighet. Det är ju många lager av ganska tunna material, varav vissa belagda för att reflektera värme. Det ska bli spännande att se i verkligheten.
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Jo, det är ju skillnad på lednings- och strålningsförluster, är snölagret +-0 och luften -20 kanske man vill att strålningen "hjälper till".
|
|
#11
|
|||
|
|||
|
Är luften –20 har man nog valt fel liggunderlag om man kör Neoair.
|
|
#12
|
|||
|
|||
|
Citat:
peter |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|