Nuvi + fri pro

Om jag har fattat det rätt så kan man köra Fri Pro i en Garmin Nuvi ex 205. Någon som har testat och vet om det fungerar bra (Batteritid begränsar naturligtvis, tänkte mer på om återgivningen av kartan är ok osv.) Om man har Fri Pro på CD kan man då föra över till SD-kort och använda i Nuvi.

Lars
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tittade på en Nuvi 205 i dag i butik. Säljaren var lite tveksam till om processorn var tillräckligt bra för att klara Fri Pro. Har ni kört den kombinationen? Vilken bilnavigator funkar annars bra med friluftskartan?
Till HMR: Vad menar du med OK?

Lars
 
Tittade på en Nuvi 205 i dag i butik. Säljaren var lite tveksam till om processorn var tillräckligt bra för att klara Fri Pro. Har ni kört den kombinationen? Vilken bilnavigator funkar annars bra med friluftskartan?
Till HMR: Vad menar du med OK?

Lars

Säljaren kan som vanligt mindre än han tror sig veta, det sitter inte i processorkraften om en nuvi ska klara fripro eller ej, det går utan problem att köra fripro på tex en gammal etrex legend och liknande apparater. Det finns alltså inga tekniska begränsningar att köra fripro på en nuvi, MEN jag misstänker att det skiljer en del i återgivningen av kartdatan motför en "riktig" GPS. Jag antar att det är därför HMR säger att det funkar ok och inte bra. För att få ut full prestanda ur friluftskartan så föreslår jag inköp av en "riktig" GPS som man inte behöver ha kabel i för att hålla med ström, och en billig enkel bil-GPS för vägnavigeringen, blir nog både billigare och bättre.
 
Jag menar exakt så som Gilbert beskriver. FriPro funkar OK men inte mer på Nüvi och Zumo. Skillnaden mot 276C och 278 är som natt & dag. Men ingen av dessa fyra passar speciellt bra för skogspromenaden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips