Vacker och funktionell kniv?

Söker en mindre kniv för friluftsliv, liknande en vacker Same kniv, men ett lägre pris. Använder idag en anonym EKA fällkniv mest till att spänta ved och matlagning, så gärna ett lång-smalt blad. Kan tänka mig att betala upp emot 1000kr. Några tips?

images
 
han visar en kniv på bilden som säkert kostar 6-8tsek men den får inte kosta mer än 1tsek.. ujujuj..

precis... ;)

Men tycker inte att han ska köpa en dyr kniv då de finaste knivarna man har och använder skall man ha gjort själv. ^^

Rekommenderar att alla här på utsidan ska gå en knivkurs då det är en erfarenhet för livet...
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
jag förstår nöjet att gå en kurs och göra en själv men man ska inte inbilla sig att man kan smälla ihop en som på bilden, det är få förunnat att göra den typen av hantverk.
 
Kolla customknivar

Ett tips är att kolla sajter där knivmakare säljer sina alster. Visst dom kostar ett par tusen, men det är löjligt billigt med tanke på vad du får för pengarna. Dessa herrar tar knappt ut nåt alls för jobbet, utan är glada om dom kan få sin hobby att gå runt så att säga.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips