Havskajak med hund

  • Trådstartare thwi7622@student.uu.se (Therese)
  • Start datum

thwi7622@student.uu.se (Therese)

Gäst
Är det någon som har paddlat havskajak med hund(labrador storlek)och hur löste du då problemet?
 

hans.friedel@kantzowska.se (Hasse)

Gäst
Oj

Jag har sett bilder på Amerikanska kanotister med hund i kajaken. Man har då byggt egna kajaker och gjort den förliga luckan större och sedan stoppat ner hunden där. Eller gjort en väldigt stor sittbrunn. Annars vet jag att man kan ha hund med sig i någon av dom tvåmans kajker som finns med mitt sittbrunn typ Trappers kajaker


Annars passar nog en mindre canadensare bra också.


Det gäller bara att man inte träffar på någon havskatt när man är ute på böljan och luftar jycken


Hasse
 

canotista54@hotmail.com (Juan Manuel)

Gäst
inte hund men katt

Har inte sett någon med hund i kajak men jag brukade ha min gamla tyvvär nu avlivdne honkatt med mig.
Hon brukade sitta eller ligga framför mig på kapellet och om det drog ihop sig och stänkte kröp hon in under kapellet och sov mellan mina ben.
Hon hade en särskild kompas som talade om när vi närmade oss land, då var hon pigg som en mört och ville upp på däck.
gamla Elsa blev bara 13 år och det blir svår att hitta en som hon min nuvarande katt vill inte sitta i kajaken på landbake ens men skam den som ger sig.Han skall bli min paddelkompis.
MVH Juan Manuel
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips